Katyń

09.04.2013 aktualizacja 14.07.2016

Uroczystości w 73. rocznicę zbrodni katyńskiej

Nabożeństwem na cmentarzu w Lesie Katyńskim, złożeniem kwiatów, zapaleniem zniczy zostanie w środę uczczona 73. rocznica zbrodni katyńskiej. W uroczystościach wezmą udział przedstawiciele władz, którzy wcześniej oddadzą też hołd ofiarom katastrofy smoleńskiej.

W obu uroczystościach rząd reprezentować będą: szef KPRM Jacek Cichocki, minister spraw wewnętrznych Bartłomiej Sienkiewicz i minister obrony Tomasz Siemoniak. Prezydenta reprezentować będzie szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego Stanisław Koziej. W obchodach mają też wziąć udział: sekretarz Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa Andrzej Kunert, ambasador Polski w Rosji Wojciech Zajączkowski, a także przedstawiciel prezydium Sejmu.

Głównym punktem uroczystości będzie nabożeństwo celebrowane przez o. Ptolemeusza ze Smoleńska na terenie cmentarza wojennego w Lesie Katyńskim. Towarzyszyć mu będzie złożenie wieńców i zapalenie zniczy oraz uruchomienie dzwonu pamięci. Kwiaty zostaną wcześniej złożone także w części prawosławnej memoriału katyńskiego.

Głównym punktem uroczystości będzie nabożeństwo celebrowane przez o. Ptolemeusza ze Smoleńska na terenie cmentarza wojennego w Lesie Katyńskim. Towarzyszyć mu będzie złożenie wieńców i zapalenie zniczy oraz uruchomienie dzwonu pamięci. Kwiaty zostaną wcześniej złożone także w części prawosławnej memoriału katyńskiego.

Uroczystość poprzedzi złożenie przez członków delegacji kwiatów i zapalenie zniczy w miejscu katastrofy lotniczej pod Smoleńskiem. Wezmą oni także udział w modlitwie ekumenicznej.

Rocznicę zbrodni katyńskiej uczci także Instytut Pamięci Narodowej. W dziewięciu miastach, m.in. w Warszawie, Krakowie, Wrocławiu i Lublinie, odbędzie się 4. Przegląd Filmowy Echa Katynia. W dniach 10-12 kwietnia (w Krakowie od 8 kwietnia, w Lublinie od 15 kwietnia) zostaną wyświetlone filmy o zbrodni katyńskiej i innych zbrodniach popełnionych w XX w. przez reżimy totalitarne.

11 kwietnia IPN organizuje w Warszawie sesję popularnonaukową "Ze Smoleńska donoszą... Wokół konsekwencji ujawnienia zbrodni na polskich oficerach w Katyniu", a 14 kwietnia również w stolicy zaplanowano VI Katyński Marsz Cieni. Jego celem jest oddanie hołdu żołnierzom, policjantom, oficerom Korpusu Ochrony Pogranicza oraz kapelanom zamordowanym na Wschodzie.

Członkowie Marszu w milczeniu przejdą sprzed Muzeum Wojska Polskiego przez Trakt Królewski, plac Zamkowy, Długą, placem Krasińskich pod pomnik Poległym i Pomordowanym na Wschodzie. W Marszu udział wezmą rekonstruktorzy w wojskowych i policyjnych mundurach, odtwarzający polskich jeńców eskortowanych przez NKWD. Na trzech postojach czytana będzie korespondencja z obozów w Starobielsku i Ostaszkowie, lista zamordowanych i osobiste notatki odnalezione w dołach katyńskich.

Centralnych uroczystości związanych z rocznicą nie planuje w tym roku natomiast Federacja Rodzin Katyńskich. "Nie ma okrągłej rocznicy zbrodni katyńskiej, dlatego nie organizujemy centralnych uroczystości. Nie bierzemy też udziału w wyjeździe delegacji oficjalnej do Smoleńska i Katynia. Jest on związany z rocznicą katastrofy, a nam wydaje się, że w polityce było ostatnio za dużo mieszania tych dwóch rocznic" - powiedziała PAP prezes Federacji Rodzin Katyńskich Izabella Sariusz-Skąpska.

Jak zaznaczyła, członkowie Rodzin Katyńskich będą łączyć się oczywiście w modlitwie za ofiary smoleńskie, zwłaszcza ich bliskich. "Natomiast, jak co roku, odbędą się uroczystości organizowane przez poszczególne Rodziny Katyńskie z różnych miast, które obejmą msze św. oraz uroczystości przy tablicach i pomnikach upamiętniających ofiary zbrodni" - dodała Sariusz-Skąpska.

Do zbrodni katyńskiej doszło po sowieckiej agresji na Polskę 17 września 1939 roku, kiedy do niewoli w ZSRR dostało się ok. 15 tys. oficerów. Decyzja o ich wymordowaniu - jako wrogów komunizmu i Związku Radzieckiego - zapadła na najwyższym szczeblu. Zgodnie z dekretem władz ZSRR, podpisanym przez Stalina 5 marca 1940 roku, NKWD rozstrzelało wiosną tego roku ok. 22 tys. obywateli polskich, w tym 15 tys. oficerów, policjantów, funkcjonariuszy straży granicznej i służby więziennej. (PAP)

dsr/ akn/ abe/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL