Europa i świat po 1989 roku

08.07.2017

W Bośni i Hercegowinie trzydniowy marsz dla uczczenia ofiar masakry w Srebrenicy

Ponad 6 tys. osób rozpoczęło w sobotę trzydniowy "Marsz pokoju" w Bośni i Hercegowinie, na stukilometrowej trasie z Tuzli do Srebrenicy, dla uczczenia pamięci ponad 8 tys. ofiar masakry dokonanej w bośniackiej enklawie w lipcu 1995 r. przez Serbów bośniackich.

Uczestnicy marszu przejdą tzw. Drogą Zbawienia, trasą, którą ludzie, którzy ocaleli z masakry w Srebrenicy uciekali przed oddziałami bośniackich Serbów w stronę Tuzli, której okolice pozostawały pod kontrolą wojsk Bośni i Hercegowiny.

Jedna z uczestniczek marszu, Nura Mustafić, dzieli się z dziennikarzami dramatycznym wspomnieniem masakry, w której straciła męża i trzech synów, którzy mieli 24, 22 i 20 lat: "Nie wiedziałam co się z nimi stało, szukałam ich wszędzie na próżno. Poznałam prawdę dopiero wtedy, gdy zaczęto odkrywać masowe groby".

Po zdobyciu 11 lipca 1995 roku Srebrenicy siły bośniackich Serbów, którymi dowodził generał Ratko Mladić, wymordowały ponad 8 tys. muzułmańskich mężczyzn i chłopców, a 40 tys. mieszkańców miasta zostało wypędzonych. Kilkuset zginęło w czasie ucieczki. Wydarzyło się to zaledwie kilka miesięcy przed zakończeniem rozpoczętej w 1992 roku wojny w BiH. (PAP)

ik/ kar/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL