Holokaust

23.05.2019

W Brześciu pochowano szczątki Żydów zamordowanych w getcie

W Brześciu odbyły się w środę uroczystości pochowania szczątków ponad 1200 Żydów, zamordowanych przez nazistów w 1942 r. w miejscowym getcie. Na szczątki natrafiono przypadkowo w styczniu br.

Pogrzeb ofiar odbył się na Cmentarzu Północnym w Brześciu z udziałem miejscowych władz, przedstawicieli organizacji żydowskich, delegacji z Izraela, dyplomatów.

Szczątki 1214 ofiar złożono w 120 trumnach z gwiazdami Dawida. Pamięć ofiar uczczono minutą ciszy. Białoruscy żołnierze oddali salwę honorową.

Do odkrycia masowego grobu w styczniu br. doszło przypadkiem – w trakcie budowy nowego budynku mieszkalnego przy ul. Kujbyszewa w centrum miasta. Prace poszukiwawcze realizowane przez 52 batalion poszukiwawczy białoruskiej armii, specjalizujący się w pracach ekshumacyjnych, trwały od 24 stycznia do 26 marca.

W ciągu ostatnich kilkudziesięciu lat Brześciu kilkukrotnie odnajdowano masowe groby pochodzące z czasów wojny.

W okresie międzywojennym Brześć znajdował się na terenie II RP, a w mieście żyło ok. 24 tys. Żydów. Po 17 września 1939 r. miasto zostało zajęte przez ZSRR, a następnie – po ataku Niemiec na ZSRR - miasto znajdowało się pod okupacją.

Brzeskie getto naziści utworzyli 16 grudnia 1941 r. Jego likwidacja nastąpiła w październiku 1942 r. "17 tysięcy więźniów getta w październiku 1942 r. wywieziono na rozstrzelanie w okolice stacji Bronna Góra (w pobliżu dawnej Berezy Kartuskiej – PAP). Ok. 5 tys. Żydów rozstrzelano w podwórkach getta – pisała "Komsomolska Prawda".

W komunikacie dla mediów, Światowy Kongres Żydów (WJC) podziękował białoruskim władzom za zorganizowanie "właściwego i godnego pochówku" szczątków ofiar.

"Rząd Białorusi i władze Brześcia wykazały najwyższą przyzwoitość w uhonorowaniu pamięci i życia żydowskich mieszkańców miasta, którzy zostali zastrzeleni z zimną krwią w miejscu, w którym obecnie trwa budowa" - powiedział w Brześciu szef WJC Ronald S. Lauder, cytowany w komunikacie.

Z Mińska Justyna Prus(PAP)

just/ sp/
 

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL