Apelem poległych, w rocznicę 80. rocznicy wybuchu drugiej wojny światowej, w niedzielę na Starym Rynku w Bydgoszczy uczczono pamięć bohaterów obrony ojczyzny. Otwarta została wystawa fotografii miasta z okresu okupacji niemieckiej.
Bydgoski Stary Rynek był miejscem masowych egzekucji mieszkańców Bydgoszczy 9 i 10 września 1939 r.
"Kiedy 2 września 1939 r. niemieckie bomby spadały na bydgoski dworzec, przynosząc pierwsze cywilne ofiary wojny w naszym mieście, o honor narodu w naszym mieście w szeregach wojska polskiego i straży obywatelskiej kolejni bydgoszczanie. Wielu z ich przyszło zapłacić za swoje męstwo najwyższą cenę - cenę życia" - powiedział w czasie rocznicowej uroczystości prezydent Bydgoszczy Rafał Bruski.
Prezydent miasta podkreślił, że w dni zadumy narodowej należy pamiętać o wszystkich, którzy stanęli w obronie ojczyzny.
"Są wśród nich postaci dobrze nam znane z historii, jak Marian Rejewski, genialny bydgoski kryptolog, który łamiąc szyfry niemieckiej Enigmy pozwolił na skrócenie wojny o kilka lat, ratując w ten sposób kilka milionów istnień ludzkich. Ale są też tacy bohaterowie, jak uczestnik bydgoskiej obrony Mieczysław Kaczmarek, który zmarł w czasie kopani rowów przeciwlotniczych w Parku im. Jana Kochanowskiego. Wielu innych nie poznaliśmy z imienia i nazwiska. Ich odwaga i gotowość poświęcenia w chwili próby pozwoliły nam jednak ostatecznie odzyskać wolność i niepodległość" - mówił Bruski.
Wicemarszałek województwa kujawsko-pomorskiego Zbigniew Ostrowski zwrócił uwagę na prawo Polaków do dopominania się prawdy o wojnie i powinnościach za dar wolności.
"My jako Polacy mamy prawo dopominać się prawdy o tamtych czasach. Mamy też obowiązek szanować dar wolności, bo został okupiony krwią naszych ojców i braci, których krew spływała także po bruku bydgoskiego Starego Rynku. Droga do pojednania, która jest potrzebna nie tylko w Polsce, ale całej Europie wiedzie poprzez prawdę i poprzez odpowiedzialność za przyszłość. Wspominając ofiary niemieckich zbrodni, ofiarujemy im nie tylko nasze modlitwy, ale i naszą codzienną pracę, nasz wspólny wysiłek dla dobra Polski" - powiedział Ostrowski.
W czasie uroczystości odbył się apel poległych w obronie ojczyzny. Kombatanci, parlamentarzyści, samorządowcy, przedstawiciele instytucji i organizacji złożyli kwiaty pod Pomnikiem Walki i Męczeństwa.
Na Starym Rynku została otwarta wystawa fotograficzna "Bydgoszcz 1939-1945".
Po uroczystościach ze Starego Rynku wyruszył rajd rowerowy do Doliny Śmierci w Fordonie, gdzie hitlerowcy od 10 października do 26 listopada rozstrzelali wielu mieszkańców Bydgoszczy i regionu.(PAP)
autor: Jerzy Rausz
rau/ par/