II wojna światowa

01.09.2019

W Bydgoszczy uczono pamięć bohaterów drugiej wojny światowej

Apelem poległych, w rocznicę 80. rocznicy wybuchu drugiej wojny światowej, w niedzielę na Starym Rynku w Bydgoszczy uczczono pamięć bohaterów obrony ojczyzny. Otwarta została wystawa fotografii miasta z okresu okupacji niemieckiej.

Bydgoski Stary Rynek był miejscem masowych egzekucji mieszkańców Bydgoszczy 9 i 10 września 1939 r.

"Kiedy 2 września 1939 r. niemieckie bomby spadały na bydgoski dworzec, przynosząc pierwsze cywilne ofiary wojny w naszym mieście, o honor narodu w naszym mieście w szeregach wojska polskiego i straży obywatelskiej kolejni bydgoszczanie. Wielu z ich przyszło zapłacić za swoje męstwo najwyższą cenę - cenę życia" - powiedział w czasie rocznicowej uroczystości prezydent Bydgoszczy Rafał Bruski.

CZYTAJ TAKŻE

Prezydent miasta podkreślił, że w dni zadumy narodowej należy pamiętać o wszystkich, którzy stanęli w obronie ojczyzny.

"Są wśród nich postaci dobrze nam znane z historii, jak Marian Rejewski, genialny bydgoski kryptolog, który łamiąc szyfry niemieckiej Enigmy pozwolił na skrócenie wojny o kilka lat, ratując w ten sposób kilka milionów istnień ludzkich. Ale są też tacy bohaterowie, jak uczestnik bydgoskiej obrony Mieczysław Kaczmarek, który zmarł w czasie kopani rowów przeciwlotniczych w Parku im. Jana Kochanowskiego. Wielu innych nie poznaliśmy z imienia i nazwiska. Ich odwaga i gotowość poświęcenia w chwili próby pozwoliły nam jednak ostatecznie odzyskać wolność i niepodległość" - mówił Bruski.

Wicemarszałek województwa kujawsko-pomorskiego Zbigniew Ostrowski zwrócił uwagę na prawo Polaków do dopominania się prawdy o wojnie i powinnościach za dar wolności.

CZYTAJ TAKŻE

"My jako Polacy mamy prawo dopominać się prawdy o tamtych czasach. Mamy też obowiązek szanować dar wolności, bo został okupiony krwią naszych ojców i braci, których krew spływała także po bruku bydgoskiego Starego Rynku. Droga do pojednania, która jest potrzebna nie tylko w Polsce, ale całej Europie wiedzie poprzez prawdę i poprzez odpowiedzialność za przyszłość. Wspominając ofiary niemieckich zbrodni, ofiarujemy im nie tylko nasze modlitwy, ale i naszą codzienną pracę, nasz wspólny wysiłek dla dobra Polski" - powiedział Ostrowski.

W czasie uroczystości odbył się apel poległych w obronie ojczyzny. Kombatanci, parlamentarzyści, samorządowcy, przedstawiciele instytucji i organizacji złożyli kwiaty pod Pomnikiem Walki i Męczeństwa.

Na Starym Rynku została otwarta wystawa fotograficzna "Bydgoszcz 1939-1945".

Po uroczystościach ze Starego Rynku wyruszył rajd rowerowy do Doliny Śmierci w Fordonie, gdzie hitlerowcy od 10 października do 26 listopada rozstrzelali wielu mieszkańców Bydgoszczy i regionu.(PAP)

autor: Jerzy Rausz

rau/ par/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL