Europa i świat po 1989 roku

16.09.2017

W Charkowie bieg pamięci ofiar komunizmu i zbrodni katyńskiej

W Charkowie, na północnym wschodzie Ukrainy, odbył się w sobotę Bieg Pamięci Ofiar Totalitaryzmu, poświęcony m.in. polskim ofiarom zbrodni katyńskiej, spoczywającym na cmentarzu katyńskim w Piatichatkach.

"Piatichatki w Charkowie to jeden z dwóch cmentarzy katyńskich na Ukrainie. Ten bieg obywa się już po raz 18., a w tym roku wystartował w przededniu 78. rocznicy napaści ZSRR na Polskę. Jest to bardzo symboliczna data" - powiedział PAP konsul generalny RP w Charkowie Janusz Jabłoński.

Bieg zorganizował konsulat RP oraz miejscowa organizacja społeczna IV Kwartał. Jego uczestnicy złożyli kwiaty i wieńce przed pomnikiem na Cmentarzu Ofiar Totalitaryzmu.

W biegu wzięło udział ok. 400 osób. Była to przeważnie młodzież z charkowskich szkół, lecz obecni byli także goście z Polski: z Poznania, partnerskiego miasta Charkowa, oraz rodzinnego miasta Józefa Piłsudskiego - Sulejówka.

"Impreza ma nie tylko sportowy charakter. Udział w tym biegu to sposób wychowywania młodzieży i przekazywania jej pamięci o ofiarach totalitaryzmu, by to się nigdy więcej nie powtórzyło" - przekazał Jabłoński w rozmowie telefonicznej.

Na Cmentarzu Ofiar Totalitaryzmu w charkowskich Piatichatkach pochowanych jest 4,3 tys. zamordowanych przez NKWD oficerów wojska polskiego i jeńców wojennych z obozu w Starobielsku oraz z innych sowieckich więzień.

Drugi cmentarz katyński na Ukrainie znajduje się w Bykowni pod Kijowem. Spoczywa na nim prawie 3,5 tys. polskich ofiar zbrodni katyńskiej, zamordowanych z rozkazu Stalina.

Z Kijowa Jarosław Junko (PAP)

jjk/ ulb/ mhr/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL