Europa i świat po II wojnie światowej

05.06.2019

W Czechach Izba Poselska przeciw uznaniu okupantów z 1968 r. za weteranów

Usiłowania niektórych rosyjskich polityków, by zapewnić status weteranów wojennych uczestnikom zbrojnej inwazji na Czechosłowację w 1968 roku, są "obrzydliwą próbą legitymizowania okupacji" - głosi uchwała przyjęta w środę przez czeską Izbę Poselską.

Ostrzega jednocześnie, że może to przynieść szkodę stosunkom między Republiką Czeską i Federacją Rosyjską.

"Zdecydowanie odrzucamy proponowane uzasadnienie nowelizacji (rosyjskiej ustawy o weteranach wojennych), które uznaje za słuszne wkroczenie wojsk Układu Warszawskiego na terytorium Czechosłowacji 21 sierpnia 1968 roku w celu realizacji zadań związanych z udaremnieniem tak zwanej próby przewrotu państwowego w Czechosłowacji" - czytamy w uchwale. Zdaniem Izby przeforsowanie nowelizacji stanowiłoby poważne naruszenie podpisanej w 1993 roku umowy o przyjaznych stosunkach i współpracy między Czechami i Rosją.

Już wcześniej rosyjską inicjatywę ustawodawczą skrytykowały czeskie ministerstwo spraw zagranicznych i komisja spraw zagranicznych czeskiego Senatu. Potępił ją również prezydent Milosz Zeman, który - jak poinformował jego rzecznik Jirzi Ovczaczek - w związku z całą sprawą zaprosił do siebie na czwartek rosyjskiego ambasadora.

Z Pragi Piotr Górecki (PAP)

ptg/ dmi/ mc/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL