W czwartek funkcjonariusze Biura Ochrony Rządu obchodzą swoje święto; w tym roku uroczystości mają szczególne znaczenia - mija 90 lat od powstania formacji.
Uroczystości rozpoczną się już w środę od mszy św. w intencji pracowników BOR oraz ich rodzin. Później zostaną złożone wieńce pod obeliskiem upamiętniającym tych funkcjonariuszy BOR, którzy stracili życie na służbie.
Główne uroczystości odbędą się w czwartek o godz. 13.30 w Pałacu na Wyspie w Łazienkach; weźmie w nich udział prezydent Bronisław Komorowski. Nieco wcześniej, na godz. 12, zaplanowano historyczny przejazd kolumny BOR, złożonej z pojazdów, które na przestrzeni lat wykorzystywane był przez funkcjonariuszy Biura. Kolumna ruszy spod siedziby BOR przy ulicy Podchorążych 38, a jej trasa przebiegnie ulicami: Belwederska, Nowy Świat, Krakowskie Przedmieście, Nowy Świat, Aleje Ujazdowskie i Park Agrykola.
12 czerwca 1924 r. ówczesny minister spraw wewnętrznych powołał brygadę ochronną, która miała zapewnić bezpieczeństwo prezydentowi Polski. Był to efekt m.in. zamachu na Gabriela Narutowicza. Formacja działała na podstawie "Instrukcji o prowadzeniu służby ochronnej", wydanej 29 lipca 1924 r.
12 czerwca 1924 r. ówczesny minister spraw wewnętrznych powołał brygadę ochronną, która miała zapewnić bezpieczeństwo prezydentowi Polski. Był to efekt m.in. zamachu na Gabriela Narutowicza. Formacja działała na podstawie "Instrukcji o prowadzeniu służby ochronnej", wydanej 29 lipca 1924 r. Dokument uwzględniał cztery stopnie zabezpieczenia stosowane wobec głowy państwa, prezydentów obcych mocarstw i wybitnych dygnitarzy polskich.
22 sierpnia 1944 r. powołano natomiast Wydział Ochrony Rządu do wykonywania zadań ochronnych wobec nowego rządu, a w grudniu 1956 r. Biuro Ochrony Rządu - samodzielną jednostkę podporządkowaną bezpośrednio Ministrowi Spraw Wewnętrznych. Dyrektorem BOR został płk Jan Górecki i pełnił tę funkcję nieprzerwanie do 1981 r.
Do głównych zadań BOR należy ochrona osób i obiektów ważnych ze względu na dobro i interes państwa. Do tych osób należą: Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej, Marszałek Sejmu, Marszałek Senatu, Prezes Rady Ministrów, wiceprezes Rady Ministrów, minister spraw wewnętrznych oraz minister spraw zagranicznych, a także byli prezydenci Polski, przedstawiciele delegacji państw obcych przebywające na terytorium Polski i inne osoby "ważne ze względu na dobro państwa".
Do jednych z najgłośniejszych akcji BOR w ostatnich miesiącach należało zabezpieczenie wizyty zagranicznych delegacji w Warszawie w związku z obchodami 25-lecia wolności, czyli wyborów z 1989 r. Wśród vip-ów był prezydent Stanów Zjednoczonych Barack Obama.
Liczba funkcjonariuszy, którzy służą w BOR, nie jest ujawniana. Wiadomo jednak, że 8 proc. z nich to kobiety. One także biorą udział w ochronie vip-ów. (PAP)
pru/ abr/ gma/