Polskie Państwo Podziemne

30.05.2018

W Ejszyszkach na Litwie znaleziono prawdopodobnie szczątki żołnierza AK

Prace na Litwie Wydziału Kresowego BPiI IPN. Źródło: Biuro Poszukiwań i Identyfikacji IPN Prace na Litwie Wydziału Kresowego BPiI IPN. Źródło: Biuro Poszukiwań i Identyfikacji IPN

Wydział Kresowy Biura Poszukiwań i Identyfikacji IPN zakończył w środę na terenie Wileńszczyzny trwające przez ostatnie trzy tygodnie prace. W ich wyniku odnaleziono szczątki młodego mężczyzny, prawdopodobnie żołnierza AK.

„W Ejszyszkach odnaleźliśmy szczątki młodego mężczyzny, w wieku około 20 lat. Wszystko wskazuje na to, że jest to żołnierz AK. Nie wiemy, z jakiego oddziału ani w jakich okolicznościach zginął” - poinformował w środę PAP kierownik zespołu IPN dr Leon Popek.

Prace poszukiwawcze w celu dokumentacji miejsc, gdzie mogą być pochowani żołnierze Armii Krajowej, oraz ewentualne prace ekshumacyjne były prowadzone również w Wilnie przy Czarnym Trakcie, drodze, którą w 1944 r. Polacy szli na Wilno, by je odbić z rąk Niemców.

„We wskazanym miejscu szukaliśmy dwóch żołnierzy, ale nie znaleźliśmy” - powiedział Popek. Dodał, że prawdopodobnie szczątki zostały rozproszone „w trakcie budowy linii elektrycznych w tym miejscu bądź poszerzania drogi”.

Żołnierzy szukano też w miejscowości Drużyle, „tam w lesie miało być pochowanych trzech żołnierzy”, i w Raubiszkach, gdyż według świadków, „gdzieś tam nad jeziorem spoczywa siedmiu żołnierzy Sergiusza Kościałkowskiego ps. Fakir, którzy zginęli w walce z sowietami na początku lutego 1945 roku” - poinformował Leon Popek.

„Niestety, nie udało się odnaleźć szczątków. Teren jest mocno porośnięty lasem. Wymaga dłuższego szukania” - dodał.

„Mieliśmy wytypowanych ponad 100 miejscowości, gdzie zginęli żołnierze AK. Udało się dotrzeć do ponad 80. Przed nami jest jeszcze sporo pracy” - wskazał kierownik zespołu.

Polscy specjaliści podczas pobytu na Litwie spotkali się również ze stroną litewską w sprawie identyfikacji szczątków powojennych ofiar reżimu sowieckiego, które znajdują się w kolumbarium w Parku Pamięci Tuskulanum w Wilnie. Wśród złożonych tu bezimiennych szczątków ok. 700 osób pochowanych jest 32 żołnierzy AK.

Jak poinformował Popek, „w najbliższym czasie zostanie podpisana umowa o możliwości przeprowadzenia badań DNA”.

Badacze z IPN nie rezygnują z prowadzonych już od kilku lat dalszych prac w poszukiwaniu miejsca pochówku por. Jana Borysewicza, ps. Krysia, dowódcy lokalnych wydziałów AK i Samoobrony, który zginął 21 stycznia 1945 roku w sowieckiej zasadzce w Kowalkach nieopodal Dubicz. Jego ciało enkawudziści wozili po miasteczkach i wsiach, wystawiając je na widok publiczny. Ostatni raz widziano go w Ejszyszkach.

„Myślę, że tutaj należy zrobić bardzo dokładną kwerendę w archiwach. Może bardziej na Białorusi niż na Litwie” - uważa Popek.

Ze spostrzeżeń polskich ekspertów wynika, że na Wileńszczyźnie „w większości rodziny i bliscy zadbali o to, by żołnierze, którzy zginęli w walkach, spoczęli na cmentarzach”. Popek zaznacza jednak, że „każdy zasługuje na imienny grób”, dlatego prace poszukiwawcze będą kontynuowane.

Dr Popek poinformował m.in., że na wrzesień planowany jest ponowny pochówek w Ejszyszkach, ze wszystkimi honorami wojskowymi, trzech żołnierzy, których szczątki znaleziono podczas prac prowadzonych tu w ubiegłym roku.

Z Wilna Aleksandra Akińczo (PAP)

aki/ jo/ mc/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL