Polska po 1989 roku

14.09.2018

W Giżycku odsłonięto tablicę poświęconą T. Mazowieckiemu

Przed giżyckim Urzędem Miasta odsłonięto w piątek tablicę upamiętniającą Tadeusza Mazowieckiego. Imię pierwszego niekomunistycznego premiera nosi także skwer przed budynkiem Urzędu Miasta.

Nadanie skwerowi przed giżyckim ratuszem imienia Tadeusza Mazowieckiego i odsłonięcie tablicy ku jego czci to pomysł lokalnego Stowarzyszenia Wolne Miasto Giżycko, w którym działają m.in. samorządowcy.

"Chcemy upamiętnić człowieka, który wprowadził reformę samorządową, który podpisał traktat graniczny z Niemcami, który w naszej ocenie był mężem stanu. Osobą godną upamiętnienia" - powiedziała PAP Ludwika Rychlik ze Stowarzyszenia. Dodała, że lokalizacja pomnika i skweru nie jest przypadkowa, ponieważ w pobliżu jest ulica Daszyńskiego, a naprzeciw - Plac Piłsudskiego.

"Uważamy, że oprócz neutralnych nazw nowych ulic w mieście należy tworzyć miejsca upamiętniające ważne postaci historyczne, ludzi godnych naśladowania" - dodała Rychlik.

Burmistrz Giżycka Wojciech Iwaszkiewicz powiedział PAP, że Stowarzyszenie samo zebrało pieniądze na tablicę oraz załatwiło sprawy formalne. "Jeśli mieszkańcy mieli taką wolę i spełnili wszystkie warunki to absolutnie się temu nie sprzeciwiałem" - podkreślił Iwaszkiewicz.

W uroczystościach w Giżycku wzięli udział bliscy i współpracownicy Tadeusza Mazowieckiego. (PAP)

Autorka: Joanna Kiewisz-Wojciechowska

jwo/ godl/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL