Holokaust

27.01.2012 aktualizacja 14.07.2016

W Kielcach uczczono pamięć 20 tys. ofiar zagłady getta

Podczas ekumenicznego spotkania modlitewnego przy Pomniku Menora w Kielcach wspominano w piątek – w Międzynarodowym Dniu Pamięci o Ofiarach Holokaustu - zagładę miejscowego getta. Zgromadzenie odbyło się w ramach Kieleckich Spotkań Chrześcijańsko-Żydowskich.

Prezes Stowarzyszenia im. Jana Karskiego, Bogdan Białek, przypomniał, że 27 stycznia został ustanowiony przez ONZ Dniem Pamięci o Ofiarach Holokaustu na pamiątkę wyzwolenia Auschwitz. „Gromadzimy się przy Menorze, żeby pamiętać o tych, o których przez lata nie pamiętaliśmy, po których nie płakaliśmy i których nie żałowaliśmy. W tym szczególnym dniu zadajemy sobie także pytanie: kim jesteśmy jako ludzie” - mówił.

Przywołano strofy poezji Wisławy Szymborskiej (z wiersza „Jeszcze”) i Tadeusza Różewicza („List do ludożerców”), które odczytał warszawski aktor Józef Duriasz. Odtworzono też fragment kompozycji Jerzego Maksymiuka „Lament serc. Kielcom in memoriam”, inspirowanej genezą i ideą pomnika Menora.

W intencji pomordowanych przez reżim hitlerowski w latach 1939-1945 Żydów, Romów i przedstawicieli innych narodowości zebrani modlili się m.in. wersetami Psalmu, słowami św. Franciszka i kadiszu – żydowskiej modlitwy za zmarłych.

Odczytano też nazwiska 43 dzieci żydowskich, rozstrzelanych w maju 1943 roku przez Niemców na kieleckim cmentarzu w dzielnicy Pakosz. Przed pomnikiem zapłonęły znicze. W uroczystości wzięło udział około 30 osób, wśród których była grupa młodzieży szkolnej.

Pomnik Menora upamiętnia śmierć 20 tys. Żydów, wywiezionych przez Niemców w 1942 roku z Kielc i zgładzonych w Treblince. Został odsłonięty w sierpniu 2007 roku, w 65. rocznicę likwidacji kieleckiego getta. Przedstawia górną część siedmioramiennego świecznika - symbolu wiary i kultury Żydów - wystającego z bruku ulicy.

Od 19 do 24 sierpnia 1942 roku z Kielc do obozu zagłady w Treblince odjechały trzy transporty Żydów. Wywieziono rodowitych kielczan i żydowskich mieszkańców regionu, a także Kraju Warty, Łodzi, Warszawy, Wiednia, Pragi i Berlina. Od 1200 do 1500 osób - m.in. wiele dzieci i kobiet ciężarnych - zostało zamordowanych na miejscu, w Kielcach.

Kieleckie Spotkania Chrześcijańsko-Żydowskie - organizowane przez Stowarzyszenie im Jana Karskiego od 15 stycznia do 12 lutego - odbywają się pod hasłem "Tikkun-Naprawa". "Tikkun" oznacza w hebrajskim "naprawianie świata", jest też wezwaniem do doskonalenia siebie. W programie spotkań są prelekcje, debaty z publicystami, pokazy filmów, spektakle teatralne i zebrania modlitewne. (PAP)

mch/ hes/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL