Polska po 1989 roku

20.03.2019

W Łodzi odsłonięto pomnik Armii Krajowej

Pomnik Armii Krajowej odsłonięto w środę w Łodzi. Monument stanął na placu gen. Józefa Hallera. Koszt budowy wyniósł 320 tys. zł. O budowę pomnika wnioskowali przedstawiciele Okręgu Łódź Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej.

W trakcie uroczystości prezydent Łodzi Hanna Zdanowska podkreśliła, że odsłonięty w środę monument upamiętnia wszystkich żołnierzy tej niezwykłej formacji wojskowej jaką była Armia Krajowa.

"AK to narodowy symbol walki o niepodległość Polski, znak niezłomności, bohaterstwa, determinacji, ofiary życia i poświęcenia, ale także znakomitej organizacji Polskiego Państwa Podziemnego podczas okupacji niemieckiej" – powiedziała. Jak mówiła, Armia Krajowa była potężną organizacją wojskową, a swój autorytet i chwałę bojową zdobywała na wszelkie możliwe sposoby: akcjami zbrojnymi, dywersją, czy działaniami wywiadowczymi.

Zwróciła uwagę, że po wojnie AK przedstawiana była jako wróg władz komunistycznych, wielu żołnierzy trafiło do więzień lub zostało skazanych na śmierć, co stanowiło próbę ich dyskredytacji i wymazania z pamięci narodu polskiego, ale nie udało się.

Zdanowska przyznała, iż cieszy się, że Łódź dołącza do grona miast, gdzie takie pomniki już są. Podkreśliła, że powstanie monumentu to przede wszystkim zasługa samych kombatantów.

Zabierając głos przedstawiciele Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej zwracali uwagę, że takie pomniki, jak ten łódzki są symbolem drogi do wolności naszego kraju.

Projekt pomnika przygotowała Wiktoria Leszczyńska-Pabich, która wcześniej wygrała konkurs przygotowany przez Politechnikę Łódzką i Okręg Łódź Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej. Według niej, pomnik ma wyrażać swego rodzaju skromność; ma budzić szacunek, tak jak szacunek budzą w nas kombatanci.

Monument złożony jest z kilku form. Znalazło się na nim kilka inskrypcji zaproponowanych przez Okręg Łódź Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej. Jedną z nich są słowa - "Zrosiliśmy krwią naszą ziemię, bo tak trzeba było, po to, żeby Polska była wolna". Inna to słowa Cypriana Kamila Norwida - "Naród zatraca swoją tożsamość, jeśli nie jest świadomy czynów swoich ojców, a co gorsza o nich nie pamięta". (PAP)

autor: Jacek Walczak

jaw/ agz/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL