Postać młodego mężczyzny w płaszczu legionisty znajdzie się na łódzkim pomniku poświęconym Legionom Polskim. Wojewoda łódzka Jolanta Chełmińska i przedstawiciele rodzin legionistów wmurowali w piątek akt erekcyjny pod budowę pomnika.
Zaprojektowany przez dr Marcina Mielczarka z ASP w Łodzi pomnik ma stanąć w parku, który już od lat nosi imię Legionów. Jak poinformował PAP prezes Związku Legionistów Polskich i Ich Rodzin Adam Przepałkowski, będzie to postać młodzieńca z karabinem, który "idzie do legionów i gotowy jest zginąć za ojczyznę".
Związek Legionistów od kilku lat prowadzi działania zmierzające do upamiętnienia działań Legionów Polskich w regionie łódzkim. W ubiegłym roku uchwałą rady miejskiej uzyskał zgodę na wzniesienie pomnika, którego akt erekcyjny wmurowano w piątek. Związek prowadzi publiczną zbiórkę na ten cel. Pomnik ma kosztować ponad 200 tys. zł.
Zdaniem Przepałkowskiego, Łódź ma szczególne prawo i obowiązek do upamiętnienia Legionów. "Na obszarze dzisiejszego woj. łódzkiego, w rejonie Łęczycy, Łowicza i Poddębic walczyły oddziały legionowe pierwszej brygady. Pomiędzy Piotrkowem i Radomskiem było zaplecze, w którym organizowała się druga i trzecia brygada oraz 4. i 6. pułk legionów. Tam był szpital i miejsca dla zmęczonych bojami ozdrowieńców. W innych województwach nie było takiego natężenia zdarzeń legionowych" - podkreślił.
Aktywiści Związku Legionistów w ubiegłym roku - przed 100. rocznicą utworzenia Legionów Polskich - odwiedzili miejscowości woj. łódzkiego związane z wydarzeniami I wojny światowej, nawiązując kontakt z miejscowymi samorządami i inspirując do organizowania obchodów rocznicowych.
"W regionie odbędzie się 46 przedsięwzięć rocznicowych - od sesji naukowych po wystawy w bibliotekach, imprezy w szkołach, wystawy, koncerty pieśni legionowych. Pierwsza inscenizacja poświęcona bitwie z 29 października 2014 r., w której legioniści starli się z wojskami rosyjskimi w Gostkowie Starym w powiecie wartkowickim odbyła się w ubiegłą niedzielę." - dodał Przepałkowski.
Jak podkreśla prezes Związku Legionistów, prywatnie syn zamordowanego w Katyniu rotmistrza Zygmunta "Młota" Przepałkowskiego, bohatera I wojny światowej, który swój szlak bojowy rozpoczął 6 sierpnia w szeregach I Kompanii Kadrowej, mimo wielu lat przemilczania ich dokonań, Legiony Polskie wciąż budzą w Polakach ciepłe emocje.
W ramach obchodów setnej rocznicy wkroczenia Legionów Polskich łódzki magistrat organizuje w sobotę "piknik legionowy". Ulicą Piotrkowską przejdą oddziały piesze i konne ubrane w mundury formacji Piłsudskiego, zaś orkiestra MPK będzie grać utwory z tamtego okresu. Łodzianie będą mogli symbolicznie "zaciągnąć się do legionów" i otrzymać legitymację wzorowaną na oryginalnych dokumentach.
Legiony Polskie były pierwszą polską formacją wojskową w XX w. Swoim wysiłkiem zbrojnym podczas wojny przyczyniły się do odzyskania niepodległości w 1918 r. (PAP)
agm/ par/