Tablicę poświęconą płk. Ryszardowi Kuklińskiemu odsłonięto w piątek w Lublinie. Dla organizatorów upamiętnienie Kuklińskiego, nazywanego pierwszym polskim oficerem w NATO, ma szczególne znaczenie w kontekście trwającego szczytu NATO w Warszawie.
„Wspaniale się dzieje, że w dniu, kiedy w Warszawie rozpoczyna się szczyt NATO, ważne wydarzenie dla naszego bezpieczeństwa i pozycji Polski w Europie i na świecie, patronuje nam tu w Lublinie płk Kukliński(…). Z takich bohaterów jak płk Kukliński, nasz pierwszy oficer w NATO, możemy czerpać przykład, aby budować współczesność i myśleć o przyszłości” – powiedział podczas uroczystości p.o. szef Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych Jan Józef Kasprzyk.
Na tablicy, którą umieszczono na ścianie budynku Urzędu Wojewódzkiego, obok wizerunku Kuklińskiego widnieje napis, że to wielki patriota i bohater, „Wallenrod” XX wieku, który „ostrzegł USA i NATO o planie napaści ZSRR na Europę zachodnią, uchronił Polskę przed nuklearną zagładą, a Europę przed nową wojną i zniszczeniem”.
„Można powiedzieć, że to płk Ryszard Kuliński swoim bohaterstwem wprowadzał nas do NATO, bo to on przekazywał poufne informacje armii Stanów Zjednoczonych, która stanowi zasadniczy trzon Paktu Północnoatlantyckiego - paktu, który stoi na straży naszego bezpieczeństwa zewnętrznego” – powiedział wojewoda lubelski Przemysław Czarnek.
Inicjatorami umieszczenia tablicy poświęconej Kuklińskiemu było środowisko kombatantów. „Doceniając ogromne zasługi dla Polski, Europy i pokoju światowego płk. Kuklińskiego od 2,5 lat staraliśmy się o upamiętnienie jego zasług. Dziś doszło do realizacji tego zadania, ku chwale naszego największego bohatera współczesnego, pierwszego polskiego żołnierza w NATO, a jednocześnie ostatniego żołnierza wyklętego, niezłomnego, skazanego na karę śmierci, ostatniego polskiego żołnierza tułacza” – powiedział prezes lubelskiego oddziału Stowarzyszenia Polskich Kombatantów mjr Bogdan Walas.
W uroczystości - przeprowadzonej zgodnie z ceremoniałem wojskowym - uczestniczyli m.in. parlamentarzyści, przedstawiciele lokalnych władz, służb mundurowych; odbył się apel poległych, żołnierze oddali salwę honorową. Po uroczystości w urzędzie wojewódzkim odbyła się konferencja popularno-naukowa poświęcona postaci płk. Kuklińskiego.
Ryszard Kukliński od 1947 roku służył w Ludowym Wojsku Polskim. Awansował na najwyższe stanowiska wojskowe, był oficerem Sztabu Generalnego Wojska Polskiego. Na początku lat 70. nawiązał współpracę z wywiadem amerykańskim. Pod pseudonimem „Jack Strong” przekazywał Amerykanom strategiczne plany Układu Warszawskiego, najważniejsze dokumenty operacyjne LWP. Uprzedził ich o zamiarze wprowadzenia w Polsce stanu wojennego. W 1981 r., tuż przed wprowadzeniem stanu wojennego, Kukliński został przerzucony do USA. W Stanach Zjednoczonych żył pod zmienionym nazwiskiem. W 1984 r. sąd w PRL wydał na niego wyrok śmierci, uznając go za winnego trwałego uchylania się od służby wojskowej oraz zdrady ojczyzny. Wyrok ten uchylono w 1995 r.
Kukliński zmarł 11 lutego 2004 r. w Tampie na Florydzie. Jego prochy zostały sprowadzone do Polski i złożone w Alei Zasłużonych Cmentarza Wojskowego na Powązkach w Warszawie.
Uroczystość odsłonięcia tablicy poświęconej płk. Kuklińskiemu poprzedziła organizowany w Lublinie dwudniowy piknik z okazji szczytu NATO. W jego programie są m.in. koncerty pieśni patriotycznych, etiudy kuglarskie i cyrkowe wykonaniu Akademii Sztukmistrzów, pokazy grupy rekonstrukcji historycznej Stowarzyszenia Szabli i Miecza, a także atrakcje i pokazy przygotowane przez wojsko i służby mundurowe m.in. stanowiska z lekkim i ciężkim sprzętem, uzbrojeniem i wyposażeniem, prezentacja pojazdów bojowych.(PAP)
ren/ agz/