Uroczystości upamiętniające 76. rocznicę napaści Niemiec na Polskę odbyły się w niedzielę na terenie Muzeum Gross-Rosen w Rogoźnicy (Dolnośląskie). Nigdy więcej wojny - mówił do uczestników uroczystości wicepremier, minister obrony narodowej Tomasz Siemoniak.
Muzeum znajduje się na terenie hitlerowskiego obozu koncentracyjnego Gross-Rosen, w którym życie straciło około 40 tysięcy więźniów.
W uroczystościach rocznicowych, które odbyły się w niedzielę, wzięły udział m.in. osoby, które przeżyły więzienie w obozie w Gross-Rosen, przedstawiciele władz państwowych, w tym wicepremier Tomasz Siemoniak, oraz samorządowcy.
Szef MON podkreślił, że uroczystości odbywają się w miejscu ważnym i symbolicznym. „6 września 1939 r. broniło się jeszcze Westerplatte; liczyliśmy na pomoc sojuszników. Niewiele zapowiadało, że ta rozpoczynająca się wojna okaże się najtragiczniejszą w historii Polski, że śmierć poniosą w niej miliony osób cywilnych, że strasznymi symbolami tej wojny pozostaną nie zwycięskie bitwy, nie wielcy generałowie, ale obozy koncentracyjne i śmierć milionów niewinnych ludzi” - mówił Siemoniak.
Wicepremier dziękując za obecność byłym więźniom obozu koncentracyjnego, zwrócił się również do młodzieży, która przybyła na uroczystości. „To bardzo ważne, że jesteście tutaj. To od was będzie zależało poniesienie w następne pokolenia pamięci o tym tragicznym miejscu i wydarzeniach. Apeluję do młodych ludzie, aby godnie ten dzień zapamiętali i przy różnych okazjach tutaj przyjeżdżali. Nigdy więcej wojny” - mówił Siemoniak.
Podczas uroczystości m.in. poświęcono tablicę upamiętniającą więźniów zamordowanych w hitlerowskim obozie koncentracyjnym Gross-Rosen.
Obóz Gross-Rosen powstał w sierpniu 1940 r. jako filia KL Sachsenhausen, której więźniowie przeznaczeni byli do pracy w miejscowym kamieniołomie granitu. 1 maja 1941 r. Arbeitslager Gross-Rosen uzyskał status samodzielnego obozu koncentracyjnego. W 1944 roku powstały liczne filie KL Gross-Rosen (około 100) zlokalizowane przede wszystkim na terenie Dolnego Śląska, Sudetów i Ziemi Lubuskiej. Ogółem przez Gross-Rosen – obóz macierzysty i jego filie – przeszło około 125 tys. więźniów. Szacunkowa liczba ofiar obozu Gross-Rosen wynosi około 40 tys. osób.
pdo/ jzi/