Zdjęcia miejsc w Warszawie związanych z historią Solidarności i ich opisy znalazły się w projekcie "Szlak Wolności i Solidarności", który w piątek zaprezentowano w Muzeum Historii Polski w Warszawie. „Na Zachodzie Solidarność pozostała mitem, u nas ten mit rozprysł się” - mówił inicjator projektu Marcin Frybes, podczas piątkowej inauguracji projektu w MHP.
Projekt - na razie w formie strony internetowej - jest upamiętnieniem „Solidarności” i opozycji demokratycznej poprzez wskazanie miejsc szczególnie z nią związanych. „Chcemy pokazać nawet mieszkania, w których drukowano pisma podziemne, gdzie ludzie dyskutowali o przyszłości Polski, gdzie konspirowali” – zaznacza socjolog, b. działacz opozycji Marcin Frybes.
Na stronie projektu znajdują się zdjęcia m.in. Placu Zamkowego, siedziby Klubu Inteligencji Katolickiej, czy kościoła św. Marcina na Starym Mieście, gdzie zbierał się Komitet Prymasowski.
Pokazane zostały też m.in. plac Piłsudskiego (d. Zwycięstwa), kościoły: św. Stanisława Kostki, św. Józefa na Kole i św. Karola Boromeusza, będące miejscem spotkań i wystąpień opozycji demokratycznej lat 80. Opisom miejsc towarzyszą wizerunki przedstawicieli Kościoła, szczególnie zaangażowanych w pomoc osobom represjonowanym: Jana Pawła II, kard. Stefana Wyszyńskiego, ks. Jerzego Popiełuszki, ks. Jana Sikorskiego.
Projekt - na razie w formie strony internetowej - jest upamiętnieniem „Solidarności” i opozycji demokratycznej poprzez wskazanie miejsc szczególnie z nią związanych. „Chcemy pokazać nawet mieszkania, w których drukowano pisma podziemne, gdzie ludzie dyskutowali o przyszłości Polski, gdzie konspirowali” – zaznacza socjolog, b. działacz opozycji Marcin Frybes.
Pomysł „Szlaku Wolności i Solidarności” powstał w 2006 roku; była to inicjatywa Bartłomieja Walasa, ówczesnego szefa ośrodka Polskiej Organizacji Turystycznej w Paryżu, mająca na celu przyciągnięcie do Polski tych Francuzów, którzy w czasie stanu wojennego pomagali Polakom. Razem z historykami, Andrzejem Friszke, Markiem Kunickim, Janem Skórzyńskim, zaczęli opracowywać projekt, który pierwotnie nosił nazwę „Śladami waszych i naszych solidarności”.
Nie został on jednak zrealizowany. Idea projektu powróciła ponad roku temu, kiedy zainteresowały się nim władze Warszawy. Frybes nawiązał kontakt z Muzeum Historii Polski, Domem Spotkań z Historią, Ośrodkiem „Karta”, Centrum Edukacyjnym IPN, Stowarzyszeniem Wolnego Słowa, Fundacją Bronisława Geremka, dzięki czemu doszło do realizacji projektu, który na razie przybrał formę strony internetowej.
Na obecny kształt szlaku w dużym stopniu wpływają oceny ludzi młodych, w tym uczniów gimnazjów oraz liceów, którym Frybes opowiada o historii Solidarności i ludziach z nią związanych. „W jednej ze szkół, nauczycielka historii uświadomiła mi, że młodzież w ogóle nie jest zainteresowana słowem pisanym, tylko obrazami, zdjęciami i ilustracjami. Usłyszałem, że jeśli rozdam uczniom teksty prezentacji poszczególnych punktów, w najlepszym wypadku zrobią z nich samolociki. Dzięki temu wiem, że młodzież zapamiętuje i interesuje się obrazem - mówi Marcin Frybes. – Chciałbym, aby +Szlak Solidarności+ trafił przede wszystkim do uczniów, przedstawiony w atrakcyjny sposób".
W spotkaniu udział wzięli autor koncepcji i scenariusza "Szlaku Wolności i Solidarności" Marcin Frybes, prezes Międzynarodowego Stowarzyszenia Przyszłość Mediów Dorota Roszkowska, prezes Stowarzyszenia „Archiwum Solidarności” prof. Andrzej Friszke oraz dyrektor Muzeum Historii Polski Robert Kostro.
Strona internetowa Szlak Wolności i Solidarności będzie dostępna od 13 grudnia.
Patronat Honorowy objął nad projektem Prezydent RP Bronisław Komorowski.
ews/ ls/