
Samorząd Województwa Wielkopolskiego przekaże 80 tys. zł na renowację grobu jednego z polskich bohaterów narodowych, Michała Drzymały – poinformował w środę (16 lipca) Urząd Marszałkowski Województwa Wielkopolskiego w Poznaniu.
Grób Michała Drzymały, znajdujący się na cmentarzu w Miasteczku Krajeńskim (woj. wielkopolskie), wpisany jest do rejestru zabytków.
– Michał Drzymała jest jednym z bohaterów „najdłuższej wojny nowoczesnej Europy”. Jego opór wobec germanizacji przeszedł do historii jako symbol skutecznej walki z prawem pruskim. To ważne, że grób, w którym spoczywa, zostanie poddany renowacji. O pamięć naszych wielkopolskich bohaterów musimy dbać, także w tym materialnym wymiarze – podkreślił cytowany w komunikacie marszałek województwa wielkopolskiego Marek Woźniak.
Urząd Marszałkowski Województwa Wielkopolskiego w Poznaniu przypomniał, że z prośbą o udzielenie dofinansowania do marszałka Marka Woźniaka zwrócił się na początku czerwca burmistrz Miasteczka Krajeńskiego, Krzysztof Oświecimski. Na ostatniej sesji Sejmiku Województwa Wielkopolskiego radni podjęli decyzję o udzieleniu pomocy finansowej gminie Miasteczko Krajeńskie w pow. pilskim. Samorząd ten otrzyma 80 tys. zł, które będzie mógł przeznaczyć na renowację blisko 90-letniego nagrobka.
W komunikacie podkreślono, że zgodnie z wytycznymi Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków grób ma zostać odbudowany z bardziej szlachetnych materiałów, a także zostać ogrodzony słupkami połączonymi ozdobnym łańcuchem. Dodatkowo ma zostać wykonana nowa tablica informacyjna opisująca działalność wielkopolskiego bohatera oraz tabliczki kierunkowe do grobu.
Urząd marszałkowski wskazał, że w latach 1905-1909 polski chłop Michał Drzymała toczył walkę z pruskim prawem. Kiedy nie otrzymał zgody na wybudowanie domu, zamieszkał w wozie cyrkowym, który codziennie przestawiał. Wskazano, że rozgłos Michał Drzymała zdobył w 1907 r., gdy odwiedzili go zagraniczni dziennikarze, uczestnicy zorganizowanego w pobliżu polowania. Wówczas – jak podano – już nie tylko przez Europę, ale przez cały świat przeszły fotografie wozu Drzymały i jego właściciela z odpowiednim komentarzem. Obszerne artykuły o Drzymale pojawiły się m.in. w prasie francuskiej, angielskiej i amerykańskiej.
W komunikacie podkreślono, że epopeja Drzymały skończyła się z chwilą, gdy urzędnicy pruscy znaleźli przepis pozwalający stwierdzić, że wysokość pomieszczenia wewnątrz wozu jest niższa od obowiązujących norm. W końcu lipca 1908 r. wóz został usunięty z działki, a jego właściciel musiał przenieść się do ziemianki.
Wieś Podgradowice, w której rozpoczęła się historia wozu Michała Drzymały, w 1939 r. przemianowano na Drzymałowo. (PAP)
ajw/ aszw/