Spektaklem "Wyklętych" teatru Nie Teraz w opolskim Miejskim Domu Kultury rozpoczęły się w poniedziałek obchody upamiętniające uczestników powojennego podziemia antykomunistycznego. Zakończą się 3 marca trzecim opolskim testem wiedzy o Żołnierzach Wyklętych.
Uroczystości w województwie opolskim będą trwały dwa tygodnie. W tym czasie przygotowano m.in. grę uliczną "Wilcze ścieżki", bieg pamięci, koncert zespołu rockowego "Złe Psy" i szereg okolicznościowych spotkań i akademii. Kulminacyjnym punktem obchodów będzie uroczysty apel pod Pomnikiem Żołnierzy Podziemia Niepodległościowego na pl. Wolności w Opolu. Obchody zakończą się 3 marca III Opolskim testem wiedzy o Żołnierzach Wyklętych.
Tegoroczne obchody w regionie mają szczególną oprawę. Wśród organizatorów i współorganizatorów znaleźli się: wojewoda, marszałek, prezydent Opola, Klub Gazety Polskiej oraz Instytut Pamięci Narodowej. Rozgłośnia publicznego radia przygotowała cykl audycji poświęconych pamięci wydarzeń z tamtych lat.
"Dla nas, mieszkańców Opolszczyzny, to szczególne święto, bo to z Opola wyszła inicjatywa obchodów święta +Żołnierzy Wyklętych+. Chciałbym przypomnieć o zasługach Opolanina, Arkadiusza Karbowiaka, który rozmawiał w tej sprawie z prezydentem Lechem Kaczyńskim, a następnie z sukcesem kontynuował swoje działania z jego następcą. Dzięki determinacji wielu ludzi ocalono przed zapomnieniem historię zgrupowania +Bartka+, którego członków podstępnie zamordowano we wsi Barut na Opolszczyźnie" - powiedział Ryszard Szram, pełnomocnik wojewody ds. organizacji społecznych.
Zdaniem Magdaleny Kalickiej, wiceprzewodniczącej Klubu Gazety Polskiej w Opolu, uroczystości rocznicowe to nie tylko okazja do upamiętnienia bohaterów antykomunistycznego podziemia i ofiar komunistycznych represji, ale i szansa na odbudowanie uczuć patriotycznych w młodym pokoleniu Polaków.
"W piątek uczestniczyliśmy w pięknej rocznicy powstania w Opolu I Dzielnicy Związku Polaków w Niemczech. Organizacji, której dziełem było m.in. powstanie Pięciu Prawd Polaka. Prawd uniwersalnych, które nadal są aktualne. Dzisiaj rozpoczynamy obchody święta członków powojennego podziemia antykomunistycznego. Łączy ich jedno - gotowość do niezłomnej służby Polsce i narodowi polskiemu. Służby, którą warto było pełnić niezależnie od ceny, jaką często musieli ponieść" - podkreśliła Kalicka. (PAP)
masz/ pat/