Stan wojenny

13.02.2014 aktualizacja 14.07.2016

W Poznaniu uczczono rocznicę śmiertelnego pobicia Wojciecha Cieślewicza

Rocznicę śmiertelnego pobicia młodego dziennikarza Wojciecha Cieślewicza, pierwszej śmiertelnej ofiary stanu wojennego w stolicy Wielkopolski uczczono w czwartek w Poznaniu. 13 lutego 1982 r. Cieślewicz został pobity przez ZOMO, zmarł po 18 dniach w szpitalu.

Pod poświęconą 29-latkowi tablicą w centrum miasta złożono kwiaty. Szef wielkopolskiej Solidarności Jarosław Lange przyznał, że pamięć o zdarzeniu sprzed ponad 30 lat nie jest wśród poznaniaków powszechna. Zapowiedział, że podejmie starania o umieszczenie w pobliżu tablicy pamiątkowej dodatkowej tablicy, która opisywałaby osobę i historię Cieślewicza.

„Kilka dodatkowych informacji byłoby potrzebne. Wielu młodych ludzi, przechodzących obok tablicy pamiątkowej na moście Teatralnym, często nie ma świadomości, kim był, co robił Cieślewicz i co tutaj się stało w 1982 roku. Oni żyją dziś w wolnej Polsce, czują się wolnymi ludźmi, a ta wolność nie pojawiłaby się, gdyby nie Wojtek” – powiedział.

Wojciech Cieślewicz, dziennikarz rozpoczynający pracę w "Głosie Wielkopolskim", 13 lutego 1982 r. uczestniczył w manifestacji pod pomnikiem Ofiar Poznańskiego Czerwca. Kiedy oddziały ZOMO zaczęły rozpędzać demonstrantów, uciekał w kierunku mostu Teatralnego.

W okolicach przystanku tramwajowego został ciężko pobity. Trafił do szpitala, zmarł 2 marca.

Śledztwo w sprawie jego śmierci umorzono w czerwcu 1982 roku w związku z „wyczerpaniem możliwości ustalenia sprawców czynu”. W latach '90 sprawę podjęto ponownie, oskarżony został jeden z byłych ZOMO-wców. Ostatecznie nikt jednak nie poniósł odpowiedzialności za śmierć dziennikarza. (PAP)

rpo/ mhr/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL