Polska po 1989 roku

04.03.2015 aktualizacja 14.07.2016

W Rudnicy nie ma już ulicy Bieruta

We wsi Rudnica w Lubuskiem nie ma już ul. Bieruta. Rada Gminy Krzeszyce jednogłośnie podjęła uchwałę, że będzie to ul. Gorzowska. O zmianę nazwy apelował dyr. Biura Edukacji Publicznej IPN Andrzej Zawistowski.

Według Zawistowskiego Rudnica była ostatnią miejscowością w kraju, gdzie w ten sposób upamiętnia się sowieckiego namiestnika komunistycznej Polski.

Mieszkańcy Rudnicy i samorządowcy szybko odpowiedzieli na apel IPN. 17 lutego br. podczas wiejskiego zebrania ludzie mieszkający przy ul. Bieruta zgodzili się na zmianę tej nazwy. Postanowili, że będzie to ul. Gorzowska.

Tego samego dnia ściągnięto tablice z ulicy, jednak formalna zmiana nazwy nastąpiła po podjęciu uchwały przez radę gminy.

„We wtorek (3 marca) wieczorem radni jednogłośnie zadecydowali o zmianie nazwy ulicy z Bieruta na Gorzowską. Zleciłem już wykonanie tablic z nową nazwą” - powiedział PAP w środę wójt gminy Krzeszyce Stanisław Peczkajtis.

Dodał, że dwie ściągnięte tablice z nazwiskiem Bieruta nie zostaną zniszczone.

„Jedną z nich wysłaliśmy Fundacji Niepodległość z Lublina, a druga będzie pamiątką i trafi do izby pamięci w Zespole Szkół w Krzeszycach” - wyjaśnił Wójt.

Bolesław Bierut był działaczem i przywódcą komunistycznym, w latach 1947-52 prezydentem kraju. „To jego podpisem na śmierć wysyłano bohaterów Polskiego Podziemia, w tym wielu Żołnierzy Wyklętych. Podpis Bieruta widnieje m.in. pod odmową ułaskawienia Danuty Siedzikówny +Inki+, 17-letniej sanitariuszki skazanej w 1946 r. w sfabrykowanym procesie na karę śmierci. Jest ona dzisiaj jedną z najbardziej znanych ofiar polskich komunistów” - pisał w swoim apelu Zawistowski.

Wójt Krzeszyc zapowiedział, że postara się przekonać radnych i mieszkańców, aby „Inka” została patronką powstającego w Krzeszycach placu rekreacyjno-sportowego. Jego otwarcie jest planowane na 27 czerwca br. (PAP)

mmd/ dym/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL