Holokaust

21.01.2020

W Rzymie otwarto wystawę o działalności Jana Karskiego

„Jan Karski. Misja dla ludzkości”– to tytuł wystawy i spotkania poświęconych emisariuszowi Polskiego Państwa Podziemnego, które odbyły się we wtorek w Rzymie. Ekspozycję zorganizował Instytut Polski we współpracy z władzami Wiecznego Miasta.

Specjalny wieczór dedykowany świadkowi Holokaustu i autorowi raportu dla aliantów na temat zagłady Żydów w okupowanej przez Niemców Polsce odbył się w Domu Pamięci i Historii nad Tybrem. Jest to placówka powołana przez władze Rzymu w celu kultywowania pamięci o ruchu antyfaszystowskim, walkach o wyzwolenie Włoch i najważniejszych wydarzeniach II wojny światowej.

Na wystawie przedstawiono fotografie, kopie dokumentów i zapisków oraz publikacje przybliżające życie i działalność Karskiego, nazywanego "człowiekiem, który chciał zatrzymać Holokaust".

Podczas otwarcia wystawy podkreślano, że obecnie panuje ogólne, powierzchowne podejście do historii, w rezultacie czego zapomina się o tak ważnych jej postaciach, jak Jan Karski.

W spotkaniu w Domu Pamięci i Historii uczestniczyła ambasador RP we Włoszech Anna Maria Anders i Jadwiga Pinderska-Lech, dyrektor wydawnictwa Muzeum Auschwitz-Birkenau. Ambasador Anders mówiła, że upamiętnienie polskiego bohatera jest bardzo potrzebne, bo w wielu krajach wiedza na temat historii Polski jest niewielka. Pinderska-Lech opowiedziała historię życia Karskiego, a także jego tajnych misji w czasie drugiej wojny światowej, począwszy od 1940 roku. Podkreślała, że na Zachodzie relacje Karskiego o zagładzie Żydów były traktowane jako "przesadzona propaganda antyniemiecka".

ZOBACZ TAKŻE

Wystawa, która została otwarta na sześć dni przed Międzynarodowym Dniem Pamięci o Ofiarach Holokaustu, będzie czynna do 27 lutego. W jej ostatnim dniu odbędzie się spotkanie z autorami wydanej we Włoszech powieści graficznej "Jan Karski. Człowiek, który odkrył Holokaust": dziennikarzem Marco Rizzo i rysownikiem Lelio Bonaccorso. Ich publikacja ukaże się ponownie 24 stycznia jako dodatek do dziennika "La Repubblica".

Książka w oryginalnej formie komiksu została wydana po raz pierwszy w 2014 roku w przypadającą wówczas setną rocznicę urodzin polskiego emisariusza, prawnika i dyplomaty. Został on w niej przedstawiony jako "niewygodny bohater", zignorowany przez aliantów.

Szczególną uwagę autorzy tej niezwykłej biografii poświęcili przekazaniu przez Karskiego w Londynie i Waszyngtonie relacji z zagłady Żydów, której był naocznym świadkiem. Wydawnictwo wyróżnia się bardzo sugestywnymi rysunkami, które przedstawiają grozę Holokaustu.

"Nic nie jest bardziej nieprawdopodobne od prawdy" - takie hasło towarzyszy obecnej edycji tzw. graphic novel, zapowiedzianej przez wydawnictwo, w którym ukazuje się "La Repubblica" i tygodnik "L'Espresso".

Włosi poznali postać Jana Karskiego w 2013 roku, gdy po raz pierwszy ukazała się w ich kraju jego najważniejsza książka "Tajne państwo: opowieść o polskim Podziemiu".

Jan Karski (właśc. Jan Kozielewski) urodził się w 1914 r. w Łodzi. Podczas II wojny, będąc kurierem polskiego podziemia jako jeden z pierwszych przedstawił aliantom relację o eksterminacji Żydów na terenach okupowanej Polski. Swoje wojenne wspomnienia opisał w książce "Tajne państwo", po raz pierwszy opublikowanej w 1944 roku Po wojnie Karski uzyskał obywatelstwo amerykańskie, a w 1994 roku honorowe obywatelstwo Izraela. Zmarł w lipcu 2000 roku w Waszyngtonie.

Z Rzymu Sylwia Wysocka (PAP)

sw/ akl/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL