Kościół katolicki w PRL

08.05.2019

W środę rozpoczęła się konferencja „Krąg współpracowników prymasa Stefana Wyszyńskiego”

Źródło: IPN Źródło: IPN

W Instytucie Prymasowskim w Warszawie ruszyła w środę konferencja naukowa „Krąg współpracowników prymasa Stefana Wyszyńskiego”. Po prezentacji albumu „Kardynał Stefan Wyszyński 1901–1981” rozpoczęły się panele dyskusyjne. Konferencja potrwa do czwartku.

Celem konferencji, realizowanej w ramach Centralnego Projektu Badawczego IPN "Władze komunistyczne wobec Kościołów i związków wyznaniowych 1944–1989", jest przedstawienie kręgu najbliższych współpracowników kard. Stefana Wyszyńskiego w czasie jego prymasowskiej posługi.

Konferencję otworzyli prezes Instytutu Pamięci Narodowej Jarosław Szarek oraz Stanisława Grochowska z Instytutu Prymasa Wyszyńskiego.

"Jesteśmy w momencie niezwykłym naszej historii, rzadkim w ciągu ostatnich dwóch i pół stuleci. Mamy wolną i niepodległą Polskę. Ale żeby Polska była wolna, ktoś musiał zmagać się o wolność, niepodległość. W tych zmaganiach rola kardynała Wyszyńskiego jest nie do przecenienia” – powiedział Szarek.

Podkreślił, że "prymas to jeden z ojców Solidarności. Bez prymasa nie byłoby Jana Pawła II, nie byłoby pierwszej pielgrzymki papieża do Polski, a bez tej pielgrzymki nie byłoby Solidarności".

"Jestem niezwykle wzruszony, że spotykamy się w tym szczególnym miejscu, w którym możemy niemal dotknąć wielkiego Prymasa Tysiąclecia. Miejscu, w którym przebywał, w którym są przedmioty, które mu towarzyszyły" - dodał.

W Instytucie Prymasowskim kard. Stefan Wyszyński często bywał w ostatnich latach swojego życia. Miejsce nazywane było "prymasowskim Castel Gandolfo".

To właśnie m.in. ze zbiorów instytutu korzystali autorzy książki "Kardynał Stefan Wyszyński 1901–1981". Podczas jej prezentacji, jeden ze współautorów – Rafał Łatka z Biura Badań Historycznych IPN – powiedział, że monografia składa się z dwóch części: życiorysu kardynała i zbioru fotografii. Autorzy przejrzeli ponad 26 tysięcy zdjęć. Wybranym fotografiom towarzyszą cytaty z Wyszyńskiego.

Szarek podkreślił, że „aktualność słów prymasa dzisiaj jest niezwykła. Właśnie dzisiaj jego nauczanie powinno być na katechezie, powinno być elementem nauczania młodego pokolenia, budowania młodych elit, wiernych temu dziedzictwu, któremu wierny był prymas”.

Współautorka książki Beata Mackiewicz stwierdziła, że poprzez monografię "chcą przybliżyć nauczanie prymasa, a tematem, który przewija się przez szereg wystąpień prymasa była jedność ludzi, wezwanie do jedności".

Ks. Dominik Zamiatała, również współautor książki, powiedział, że przygotowując książkę przejrzeli wiele materiałów o prymasie w Instytucie Pamięci Narodowej, ale też w Archiwum Akt Nowych i archiwach kościelnych.

Po prezentacji książki rozpoczęły się panele dyskusyjne m.in. "Relacje Prymasa Wyszyńskiego z biskupami pomocniczymi" i "Biskup Bronisław Dąbrowski, prawa ręka Prymasa Wyszyńskiego w relacjach z władzami PRL (1969-1981)". Wezmą w nich udział m.in. Rafał Łatka, ks. Dominik Zamiatała, profesorowie i doktorzy z poznańskiego Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza oraz z Uniwersytetu Warszawskiego.

Podczas konferencji zaprezentowane zostaną również zasoby archiwalne Instytutu Prymasowskiego.

W czwartek odbędą się kolejne panele. (PAP)

autor: Wojciech Przylipiak

wbp/ mabo/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL