Walka o niepodległość 1914-1918

15.09.2018

W Strachocinie odsłonięto pomnik z okazji 100. rocznicy odzyskania niepodległości

Metropolita szczecińsko-kamieński abp Andrzej Dzięga (2P) podczas odsłonięcia pomnika z okazji 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości w Strachocinie. Fot. PAP/D. Delmanowicz Metropolita szczecińsko-kamieński abp Andrzej Dzięga (2P) podczas odsłonięcia pomnika z okazji 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości w Strachocinie. Fot. PAP/D. Delmanowicz

W Strachocinie k. Sanoka (Podkarpackie) odsłonięto w sobotę pomnik z okazji 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Monument zawiera urny z ziemią z pól bitewnych m.in. z czasów I wojny światowej.

W uroczystościach odsłonięcia pomnika udział wzięli m.in. marszałek Sejmu Marek Kuchciński, wicepremier Beata Szydło, wicemarszałek Sejmu Ryszard Terlecki oraz minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro.

Marek Kuchciński przypomniał w swoim wystąpieniu, że Sejm ogłosił rok 2018 Rokiem Jubileuszu Setnej Rocznicy Odzyskania Niepodległości. „Dzisiaj w tym miejscu odsłoniliśmy pomnik poświęcony niepodległości Rzeczypospolitej. Pomnik ten jest umocniony i uświęcony prochami z wielu miejsc pamięci naszych rodaków, miejsc pamięci Polski i Polaków” – dodał. Marszałek podziękował też wszystkim, którzy przyczynili się do powstania pomnika.

Wicepremier Szydło podkreśliła, że miejsce, w którym stanął pomnik jest symboliczne dla naszego państwa. „Pomnik, który przed chwilą odsłoniliśmy w bardzo jasny i prosty sposób pokazuje czym jest Polska i dzięki czemu jest Polska. Połączenie białego orła, wizerunku naszej ojczyzny i krzyża to jest właśnie skrócona historia nas wszystkich, którzy jesteśmy (…) nie tylko gospodarzami odpowiedzialnymi za przyszłość ojczyzny, za jej rozwój, ale jesteśmy braćmi. A jesteśmy dzięki temu, że kiedyś, ci których upamiętniamy również w tym pomniku, oddali za naszą ojczyznę życie” – powiedziała.

Szydło zaznaczyła, że w roku rocznicy odzyskania niepodległości „jesteśmy zobowiązani”, aby pamiętać o tych, którym tę niepodległość zawdzięczamy.

„Ta niepodległość jest dzisiaj naszym przywilejem, ale pamiętajmy też, że mamy obowiązek tej niepodległości strzec ponad wszystko” – mówiła wicepremier.

W Strachocinie w 1591 r. urodził się św. Andrzej Bobola, który od 2002 r. jest patronem Polski. Pod koniec ubiegłego stulecia miejscowy kościół stał się ośrodkiem jego kultu i celem licznych pielgrzymek. Kościół od 2007 r. jest sanktuarium św. Andrzeja Boboli.

Żyjący na przełomie XVI i XVII wieku Bobola był m.in. kaznodzieją i misjonarzem. Był autorem złożonych przez Jana Kazimierza 1 kwietnia 1656 r. ślubów lwowskich. Został zamordowany przez Kozaków w 1657 r. w Janowie Poleskim; kanonizowany w 1938 r. przez Piusa XI.

W Strachocinie po południu odbyć ma się wyjazdowe posiedzenie klubu parlamentarnego Prawa i Sprawiedliwości. (PAP)

autor: Wojciech Huk

huk/ par/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL