Polska po 1989 roku

05.11.2014 aktualizacja 14.07.2016

W Święto Niepodległości marsze: prezydencki i środowisk narodowych

Marsz "Razem dla Niepodległej". Warszawa, 11.11.2013. Fot. PAP/G. Jakubowski Marsz "Razem dla Niepodległej". Warszawa, 11.11.2013. Fot. PAP/G. Jakubowski

W Święto Niepodległości ulicami Warszawy przejdzie prezydencki marsz "Razem dla Niepodległej" oraz organizowany przez środowiska narodowe Marsz Niepodległości. Wcześniej, 8 listopada, odbędzie się demonstracja "Razem Przeciwko Nacjonalizmowi".

Organizowany przez prezydenta Bronisława Komorowskiego marsz "Razem dla Niepodległej" odbędzie się już po raz trzeci. Rozpocznie się o godz. 13.15 i - podobnie jak w latach ubiegłych - jego trasa będzie wiodła ulicami: Królewską, Krakowskim Przedmieściem, Nowym Światem i Alejami Ujazdowskimi.

Bronisław Komorowski złoży wieńce przy pomnikach: kardynała Stefana Wyszyńskiego (przy kościele Wizytek na Krakowskim Przedmieściu), Wincentego Witosa (na pl. Trzech Krzyży), Stefana Roweckiego "Grota" (przy ul. Chopina), Ignacego Jana Paderewskiego (w Parku Ujazdowskim), Romana Dmowskiego (na pl. Na Rozdrożu) i Józefa Piłsudskiego (przy Belwederze).

W paradzie udział weźmie wojsko, obecne też będą grupy rekonstrukcyjne. Atrakcją będzie prezentacja sprowadzonego do Polski w 1935 r. dla marszałka Józefa Piłsudskiego cadillaca Fleetwood Special 355D. Auto wojnę spędziło w Rumunii. Sprowadzony do kraju w 1946 r. pojazd transportował dostojników Ministerstwa Bezpieczeństwa Publicznego.

W paradzie udział weźmie wojsko, obecne też będą grupy rekonstrukcyjne. Atrakcją będzie prezentacja sprowadzonego do Polski w 1935 r. dla marszałka Józefa Piłsudskiego cadillaca Fleetwood Special 355D. Auto wojnę spędziło w Rumunii. Sprowadzony do kraju w 1946 r. pojazd transportował dostojników Ministerstwa Bezpieczeństwa Publicznego. Po wycofaniu go z użytkowania, pojazd niszczał. Wyposażenie auta zostało rozkradzione, pojazd utracił silnik, zegary, tapicerkę. Funkcjonariusze UB wykorzystywali go jako strzelnicę, wypróbowując w ten sposób jego kuloodporność. O godz. 14.15 odrestaurowany cadillac wyruszy z Belwederu i Traktem Królewskim przejedzie na dziedziniec Pałacu Prezydenckiego.

Drugi przemarsz ulicami Warszawy organizuje 11 listopada Stowarzyszenie Marsz Niepodległości. W tym roku trasa manifestacji przebiegnie inaczej niż w latach ubiegłych; po raz pierwszy marsz - który rozpocznie się o godz. 15 na rondzie Romana Dmowskiego w centrum miasta - zakończy się po praskiej stronie Warszawy, na Kamionku. Jego uczestnicy dotrą tam przez Most  Poniatowskiego.

Miejsce zakończenia marszu wybrano nieprzypadkowo: Dmowski urodził się właśnie w Kamionku (wówczas poza granicami Warszawy). Na skarpie Jeziora Kamionkowskiego znajduje się dziś głaz z tablicą upamiętniającą to wydarzenie.

Tegoroczny Marsz Niepodległości odbędzie się pod hasłem "Armia patriotów" i ominie miejsca, w których w roku ubiegłym doszło do burd - plac Zbawiciela, gdzie stoi instalacja "Tęcza", a także ambasadę Rosji.

W 2013 r., w trakcie marszu narodowców, podpalono kabinę wartowniczą przy ul. Spacerowej, czyli na tyłach rosyjskiej ambasady; wrzucano też kamienie i race na teren placówki. Do burd doszło także przed skłotami przy ul. ks. Skorupki i ul. Wilczej oraz na pl. Zbawiciela, gdzie podpalono instalację "Tęcza".

Podobnie jak w ubiegłym roku, 11 listopada nie będzie w Warszawie demonstracji środowisk lewicowych. Odbędzie się ona w sobotę, 8 listopada, w przeddzień rocznicy Nocy Kryształowej - pogromów Żydów w hitlerowskich Niemczech w 1938 r. W demonstracji wezmą udział m.in. działacze OPZZ.

Marsz pod hasłem "Razem Przeciwko Nacjonalizmowi" ma rozpocząć się o godz. 13 przed bramą Uniwersytetu Warszawskiego, na którym - jak informują organizatorzy - "w okresie 20-lecia międzywojennego nożownicy z ONR terroryzowali żydowskich studentów". Organizatorzy przemarszu jeszcze nie poinformowali, jaką trasą będzie on wiódł - mają zrobić to w środę po południu na konferencji prasowej.

Stołeczny ratusz nie informuje, czy poza prezydenckim marszem "Razem dla Niepodległej" i Marszem Niepodległości 11 listopada odbędą się inne zgromadzenia publiczne. Jak powiedziała PAP Magdalena Łań z biura prasowego urzędu miasta, czas na ich rejestrację mija w czwartek o godz. 16. Dodała, że o wszystkich zgłoszeniach ratusz poinformuje w piątek na konferencji prasowej. (PAP)

mca/ itm/

Cadillac dla marszałka Piłsudskiego

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL