Polskie Państwo Podziemne

18.12.2016

W Warszawie odbyły się uroczystości zakończenia Roku Cichociemnych

Szkolenie cichociemnych w Wielkiej Brytanii. Źródło: NAC Szkolenie cichociemnych w Wielkiej Brytanii. Źródło: NAC

Dwa hasła dotyczą Cichociemnych. Pierwsze to "Tobie ojczyzno", co znaczy służyć Polsce. Drugie to "Wywalcz jej wolność, albo zgiń" - mówił w niedzielę w Warszawie na uroczystościach zakończenia Roku Cichociemnych przewodniczący stowarzyszenia Pokolenia Niepokornych Adam Stefan Lewandowski.

Cichociemni, czyli żołnierze polscy szkoleni w Wielkiej Brytanii do zadań specjalnych (dywersji, sabotażu, wywiadu, łączności i prowadzenia działań partyzanckich,) wysyłani byli do okupowanej Polski początkowo z Wielkiej Brytanii, a następnie od końca 1943 r. z bazy we Włoszech. Wszyscy byli ochotnikami. W lutym minęło 75 lat od pierwszego spadochronowego zrzutu trzech z nich na teren okupowanej Polski. Cichociemni, pełniąc służbę w szeregach ZWZ-AK, stali się elitą Polski Walczącej.

Uroczystości poprzedziła msza w kościele św. Aleksandra przy placu Trzech Krzyży. Następnie przeniosły się one pod pomnik Cichociemnych Spadochroniarzy AK przy ul. Matejki, gdzie szereg organizacji złożyło wieńce i kwiaty.

Prof. Leszek Żukowski, prezes Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej przypomniał, że Cichociemni byli wspaniałymi ludźmi, ochotnikami, którzy w niezwykły sposób przesłużyli się Polsce w czasie wojny. Jak podkreślił, byli to głównie oficerowie, rzadko szeregowcy, którzy zrzucani byli z samolotów na spadochronach nad Polską. "Przechodzili specjalne kursy w Anglii, wojskowości, sabotażu czy dywersji. (...) Po wylądowaniu mieli albo wykonywać indywidualne zadania, albo po zgłoszeniu się do dowódców powierzano im konkretne działania i konkretne oddziały. Byli doskonałymi dowódcami" - zaznaczył. Dodał, że warto pamiętać, iż jednostka GROM przyjęła hasło Cichociemnych "Tobie Ojczyzno".

W imieniu organizatorów uroczystości przemawiał Adam Stefan Lewandowski, przewodniczący stowarzyszenia Pokolenia Niepokornych. "Dwa hasła dotyczą Cichociemnych. Pierwsze to +Tobie ojczyzno+, co znaczy służyć Polsce, poświecić dla niej jak najwięcej. Drugie to +Wywalcz jej wolność, albo zgiń+. To jest hasło, które widniało na tle mapy II RP. To o tę Polskę, o te grancie, o II RP walczyli Cichociemnych. To z taką myślą skakali tutaj, aby walczyć o wolną Polskę" - powiedział. Dodał, że o tych wartościach muszą pamiętać w III RP dzisiejsze pokolenia.

Kwiaty i wieńce pod pomnikiem złożyli przedstawiciele m.in. Urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych, władze miasta Piastowa, jednostki wojskowej GROM, Fundacji Sprzymierzeni z GROM, Stowarzyszenia Rodzin Cichociemnych, stowarzyszenia Pokolenia Niepokornych i GRH Cichociemnych.

W niedzielę wieczorem w Teatrze Polskim w Warszawie ma odbyć się koncert z okazji zakończenia Roku Cichociemnych, poprzedzony ceremonią wręczenia Medali "Pro Patria".(PAP)

luo/ mow/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL