Komitet Żydów Amerykańskich (AJC) otworzył w poniedziałek w Warszawie swoje 5. biuro w Europie. Z radością i satysfakcją witamy na polskiej ziemi reprezentantów AJC - napisał prezydent Andrzej Duda w liście do uczestników gali otwarcia.
Nowy oddział, oprócz Polski, obejmie zasięgiem: Czechy, Estonię, Litwę, Łotwę, Słowację i Węgry. Pozarządowa organizacja AJC (American Jewish Committee) ma już na Starym Kontynencie biura w Berlinie, Brukseli, Paryżu i Rzymie.
Prezydent Andrzej Duda w liście odczytanym podczas gali otwarcia przez ministra Wojciecha Kolarskiego napisał: "Cieszę się, że wybrali państwo stolicę Polski na miejsce, z którego aktywność AJC będzie promieniować na cały nasz region. Dostrzegam głęboką symbolikę w fakcie, że dzisiejsza uroczystość zbiega się w czasie z początkiem obecności sił NATO w naszym kraju, w okresie kiedy Polska, odzyskawszy suwerenność po upadku systemu komunistycznego, zabiegała o przyjęcie do organizacji Paktu Północnoatlantyckiego, to w American Jewish Committee znaleźliśmy cennego sprzymierzeńca". "Państwa poparcie dla naszych aspiracji przechowujemy we wdzięcznej pamięci" - dodał.
Jak wskazał prezydent Andrzej Duda, "dzisiaj znów razem budujemy wspólną, pomyślną przyszłość i razem czcimy pamięć naszych wspólnych - polskich i żydowskich bohaterów, a wiedza o tym, co wydarzyło się na naszej ziemi podczas II wojny światowej i okupacji niemieckiej upowszechnia się w świecie także dzięki staraniom American Jewish Committee". "Liczę na to, że w tej bardzo ważnej sprawie, obrony dobrego imienia Polski i prawdy historycznej, będziemy nadal skutecznie działać razem" - napisał.
"Z radością i satysfakcją witamy na polskiej ziemi - zarówno żołnierzy amerykańskiej armii, jak i reprezentantów AJC. Jestem przekonany, że w ten sposób dodatkowo umacnia się współpraca transatlantycka, której Polska zawsze była i jest gorącym orędownikiem i uczestnikiem" - podkreślił Andrzej Duda.
Jak zaznaczył, znamiennym jest, że gala odbywa się w gmachu Muzeum Historii Żydów Polskich. "To instytucja ogromnie istotna dla zachowania prawdy o wspólnej historii obu naszych narodów. W atrakcyjny, nowoczesny sposób ukazuje ona dzieje naszej ojczyzny, która przez wieki była dla Żydów ziemią polin - gościnnym, bezpiecznym domem" - napisał prezydent.
"Tę wyjątkową wspólnotę polityczną, którą nazywamy Rzeczpospolitą przyjaciół, unicestwiła agresja nazistowskich Niemiec i przeprowadzony przez hitlerowców Holocaust, ale nawet mimo nieludzkiego terroru, zbrodni i masowej eksterminacji, łącząca nasze narody solidarność ocalała" - podkreślił Andrzej Duda.
Jak dodał, "dzisiaj znów razem budujemy wspólną, pomyślną przyszłość i razem czcimy pamięć naszych wspólnych - polskich i żydowskich bohaterów, a wiedza o tym, co wydarzyło się na naszej ziemi podczas II wojny światowej i okupacji niemieckiej upowszechnia się w świecie także dzięki staraniom American Jewish Committee".
"Liczę na to, że w tej bardzo ważnej sprawie, obrony dobrego imienia Polski i prawdy historycznej, będziemy nadal skutecznie działać razem" - napisał prezydent.
Dyrektor Komitetu Żydów Amerykańskich (AJC) w Europie Simone Rodan - Benzaquen powiedziała PAP, że głównym celem otwarcia w Polsce oddziału AJC "jest wzmocnienie relacji transatlantyckich, relacji między tym regionem Europy a Izraelem. - Walczymy również przeciwko wszystkim rodzajom ekstremizmu - nienawiści, nietolerancji i oczywiście przeciwko antysemityzmowi" - podkreśliła w rozmowie z PAP Rodan-Benzaquen.
"Naszym celem było dotarcie do regionu. Wybraliśmy Polskę, ponieważ z oczywistych względów jest centralnym miejscem w regionie Europy Środkowej. Jest też centralnym miejscem dla judaizmu na świecie, ale także dla Żydów amerykańskich, którzy mogą powrócić w Polsce do korzeni judaizmu" - powiedziała PAP dyrektor AJC w Europie Simone Rodan - Benzaquen, pytana dlaczego komitet wybrał Warszawę jako kolejne miejsce na swoje biuro.
"Naszym celem było dotarcie do regionu. Wybraliśmy Polskę, ponieważ z oczywistych względów jest centralnym miejscem w regionie Europy Środkowej. Jest też centralnym miejscem dla judaizmu na świecie, ale także dla Żydów amerykańskich, którzy mogą powrócić w Polsce do korzeni judaizmu" - powiedziała PAP Rodan-Benzaquen, pytana dlaczego komitet wybrał Warszawę jako kolejne miejsce na swoje biuro.
Ambasador USA w Polsce Paul W. Jones powiedział w trakcie gali, że "biuro AJC w Warszawie jest kolejnym, ważnym symbolem odrodzenia się żydowskiego życia i kultury w Polsce, a także symbolem stosunków pomiędzy USA i Polską - naszej wspólnej historii i dziedzictwa historycznego". "Doceniamy to, że polscy przywódcy - zaczynając od prezydenta Dudy, biorą aktywny udział w odtwarzaniu żydowskiego życia i kultury w Polsce" - dodał Jones.
Ambasador USA przyznał, że z niecierpliwością oczekuje efektów pracy biura AJC w Polsce i regionie. "Życzymy wam wszystkiego dobrego i jesteśmy zaszczyceni, że możemy wziąć udział w tej ceremonii" - podkreślił.
Ambasador Izraela w Polsce Anna Azari wyznała, że od półtora roku czekała na tę uroczystość. "Otwarcie biura AJC w Polsce jest świętem dla Polski, USA, Izraela oraz dla mnie osobiście" - powiedziała.
"Cieszę się, że będę miała Warszawie kolejnych przyjaciół, z którymi będę mogła wymieniać się poglądami oraz rozmyślać na temat strategii. Uważam, że mamy w Polsce wspaniałą atmosferę do pracy" - dodała.
Podczas gali przedstawiciele AJC wręczyli Nagrodę Jana Karskiego - założycielowi i prezesowi Fundacji Forum Dialogu Andrzejowi Folwarcznemu. W 1995 roku Forum Dialogu - organizacja partnerska Komitet Żydów Amerykańskich - wspólnie rozpoczęły program corocznej wymiany, którego celem jest pogłębienie zrozumienia między Polakami a amerykańskimi Żydami.
American Jewish Committee powstał w 1906 roku w celu poprawy statusu życia Żydów na całym świecie oraz działania na rzecz przestrzegania praw człowieka i wartości demokratycznych. Jego główna siedziba mieści się w Nowym Jorku. Posiada również 22 biura regionalne w Stanach Zjednoczonych, 10 biur zagranicznych oraz 33 międzynarodowe umowy stowarzyszeniowe ze społecznościami żydowskimi.
Katarzyna Krzykowska (PAP)
ksi/ itm/ pat/