I wojna światowa

31.05.2016 aktualizacja 14.07.2016

W Wielkiej Brytanii obchody setnej rocznicy bitwy jutlandzkiej

Obchody setnej rocznicy bitwy jutlandzkiej w Kirkwall. Fot. PAP/EPA Obchody setnej rocznicy bitwy jutlandzkiej w Kirkwall. Fot. PAP/EPA

Nabożeństwem żałobnym w mieście Kirkwall na archipelagu Orkadów u północnych wybrzeży Szkocji uczczono we wtorek pamięć poległych w stoczonej dokładnie sto lat wcześniej bitwie jutlandzkiej - największym starciu morskim pierwszej wojny światowej.

Wśród uczestników uroczystości byli córka królowej Elżbiety II, księżniczka Anna oraz prezydent Niemiec Joachim Gauck. Z powodu "niewielkiej niedyspozycji zdrowotnej" swój zapowiadany wcześniej przyjazd do Kirkwall odwołał małżonek królowej, książę Edynburga Filip, który w przyszłym tygodniu kończy 95 lat. Po nabożeństwie odbyła się jeszcze ceremonia żałobna na lokalnym cmentarzu wojskowym.

Położone na południe od Kirkwall kotwicowisko Scapa Flow było podczas obu wojen światowych główną bazą floty brytyjskiej na jej wodach macierzystych.

W Niemczech obchody setnej rocznicy bitwy jutlandzkiej odbyły się pod pomnikiem poległych niemieckich marynarzy w Laboe na bałtyckim wybrzeżu Szlezwiku-Holsztyna. Obecny był tam brat stryjeczny Elżbiety II, książę Kentu Edward.

Bitwa jutlandzka (zwana w literaturze niemieckiej bitwą w Skagerraku) rozegrała się we wschodniej części Morza Północnego w dniach 31 maja i 1 czerwca 1916 roku. Brytyjczycy odnieśli w jej trakcie większe straty niż Niemcy (odpowiednio 6094 i 2551 poległych), ale zatopione okręty stanowiły względnie niewielką część całości zaangażowanych w starcie sił. Bitwa udowodniła, że niemiecka flota nawodna nie jest w stanie przełamać brytyjskiej blokady morskiej, co otworzyło drogę do rozpętania przez Niemcy w osiem miesięcy później nieograniczonej wojny podwodnej.(PAP)

dmi/ kar/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL