Polskie Państwo Podziemne

11.04.2018

W Wilnie i Kownie spotkania prezentujące Irenę Sendlerową

Irena Sendlerowa. Fot. PAP/R. Pietruszka Irena Sendlerowa. Fot. PAP/R. Pietruszka

„Historia Ireny Sendlerowej. Polacy ratujący Żydów w czasie II wojny światowej” – pod takim tytułem w Wilnie odbyło się w środę spotkanie z dr. Marcinem Urynowiczem, historykiem z IPN. Został też pokazany film Andrzeja Wolfa prezentujący postać Sendlerowej.

W czwartek w ramach obchodów Dnia Pamięci Ofiar i Bohaterów Holokaustu - Jom HaSzoa, 75. rocznicy powstania w getcie warszawskim i Roku Ireny Sendlerowej spotkanie i pokaz filmu odbędzie się w Kownie.

„Chcieliśmy wspólnie z Ambasadą RP w Wilnie oraz Państwowym Muzeum Żydowskim im. Gaona Wileńskiego i Muzeum IX Fortu w Kownie przypomnieć lub przedstawić tę niezwykłą postać, Irenę Sendlerową, która według różnych danych uratowała od kilkuset do kilku tysięcy żydowskich dzieci od śmierci” - powiedział PAP dyrektor Instytutu Polskiego w Wilnie Marcin Łapczyński.

Urynowicz w rozmowie z PAP zaznaczył, że podczas spotkań na Litwie chce przede wszystkim przekazać informację, że „w Polsce podczas okupacji hitlerowskiej były takie światłe postacie, heroiczne, które pomimo całego terroru, pomimo grozy śmierci, bardzo skomplikowanej sytuacji politycznej, społecznej, ekonomicznej potrafiły prowadzić skuteczną działalność i pomagać tym, którzy byli najbardziej prześladowani, czyli ludności żydowskiej”.

„Irena Sendlerowa jest symbolem takiej skutecznej działalności, pewnej postawy, inicjatywy, której udało się uratować dużą grupę osób” - powiedział Urynowicz, zaznaczając, że „takich osób i inicjatyw było znacznie więcej”.

Polski historyk wskazuje, że jego przyjazd na Litwę ma charakter edukacyjny. „Chcę poinformować mieszkańców Litwy o działaniach Polski w okresie II wojny światowej, które służyły temu, żeby ratować ludność żydowską na terytoriach polskich, i tutaj musimy pamiętać o wszystkich uwarunkowaniach, o tym, w jakiej sytuacji to się działo, jakie były zagrożenia, możliwości” - mówił Urynowicz.

„Jeśli po moim wyjeździe ci, którzy byli na spotkaniu ze mną, będą pamiętali o Irenie Sendlerowej, będą pamiętali, że Irena Sendlerowa to tylko przykład pewnej postawy, a takich postaw było znacznie więcej, to uznam to już za sukces” - dodał.

W czwartek w Muzeum IX Fortu w Kownie w ramach spotkania i prezentacji filmu zostanie też otwarta wystawa przygotowana przez Marcina Urynowicza i Pawła Rokickiego „Żegota. Rada Pomocy Żydom”.

„Wystawa opowiada o powstaniu i działalności Rady Pomocy Żydom, a przez to o działalności Polskiego Państwa Podziemnego, które pod okupacją hitlerowską funkcjonowało, które pomimo całej skomplikowanej sytuacji, terroru, było w stanie rozwijać swoje struktury, komórki, a jedną z nich była Rada” - powiedział Urynowicz.

Wystawa w Kownie będzie czynna do 31 maja.

Z Wilna Aleksandra Akińczo (PAP)

aki/ klm/ mc/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL