XIX wiek

23.03.2019

W Wilnie marsz pamięci Konstantego Kalinowskiego

Konstanty Kalinowski. Źródło: Wikimedia Commons Konstanty Kalinowski. Źródło: Wikimedia Commons

Marsz pamięci Konstantego Kalinowskiego, jednego z przywódców Powstania Styczniowego na Litwie, przeszedł w sobotę ulicami Wilna w 155. rocznicę jego śmierci. Pamięć bohatera powstania uczcili Białorusini, Litwini i Polacy.

Marsz ruszył spod budynku przy ulicy św. Ignacego 11, w którym Kalinowski był więziony, i zakończył się na Placu Łukiskim, przy krzyżu upamiętniającym miejsce stracenia powstańców styczniowych. Tu złożono kwiaty.

„Przeszliśmy śladami ostatniej drogi Konstantego Kalinowskiego” - powiedział PAP Alaksandr Adamkowicz, prezes Białoruskiego Towarzystwa Kulturalnego na Litwie, współinicjator i organizator marszu.

Litewscy Białorusini od lat w rocznicę śmierci Kalinowskiego, która przypada 22 marca, organizują w Wilnie okolicznościowe przedsięwzięcia.

„Postać Konstantego Kalinowskiego dla naszego narodu jest bardzo ważna, symboliczna. To właśnie Kalinowski w XIX w. zapoczątkował odrodzenie narodowe Białorusi. Mówił i swoim życiem zaświadczył, że Białoruś powinna być niezależna, a nie stanowić część Rosji” - podkreślił Adamkowicz.

W sobotnich uroczystościach udział wzięli także Białorusini z Polski, Łotwy, a także przedstawiciele polskiej ambasady w Wilnie.

Jak zaznaczył w rozmowie z PAP kierownik wydziału konsularnego placówki Marcin Zieniewicz, „Powstanie Styczniowe, jego bohaterowie są wspólną spuścizną”. „To dobrze, że ta pamięć łączy nasze narody” - powiedział.

W ramach odchodów w sobotę w Wilnie odbyła się też dyskusja poświęcona Kalinowskiemu. W kościele św. Bartłomieja po południu została odprawiona msza święta w intencji powstańców styczniowych.

Podczas prac archeologicznych prowadzonych w 2017 roku na Górze Zamkowej w Wilnie znaleziono szczątki 17 osób. Okazało się, że są to szczątki powstańców straconych na Placu Łukiskim i pogrzebanych przez władze carskie w tajemnicy przed ich bliskimi i mieszkańcami miasta.

W ubiegłym roku podczas dalszych prac na górze odnaleziono szczątki kolejnych trzech powstańców. Trwają poszukiwania zwłok jeszcze jednego - według historycznych źródeł na Górze Zamkowej zostało pogrzebanych 21 osób.

Odnalezione szczątki, m.in. należące do przywódców zrywu z 1863 roku Zygmunta Sierakowskiego i Konstantego Kalinowskiego, spoczną w centralnej kaplicy wileńskiego cmentarza Rossa. Ustalono, że na każdym sarkofagu ma być wypisane nazwisko powstańca w dwóch językach, po litewsku i po polsku.

Strona litewska podjęła decyzję o umieszczeniu nazwiska Kalinowskiego również w języku białoruskim. Tymczasem - jak poinformował Adamkowicz - litewscy Białorusini zwrócili się do władz Litwy z prośbą o umieszczenie wszystkich nazwisk powstańców w trzech językach.

„Oni wszyscy walczyli o naszą wspólną wolność i naród białoruski w tym przypadku nie powinien być pokrzywdzony” - powiedział prezes Białoruskiego Towarzystwa Kulturalnego na Litwie.

Konstanty Kalinowski, dziennikarz i prawnik, w Powstaniu Styczniowym był komisarzem Rządu Narodowego na województwo grodzieńskie.

Z Wilna Aleksandra Akińczo (PAP)

aki/ akl/ mal/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL