Europa i świat po 1989 roku

05.09.2019 aktualizacja 06.09.2019

W Wilnie znów jest tablica ku czci założyciela getta w Szawlach

W Wilnie ponownie zainstalowano tablicę pamiątkową ku czci Jonasa Noreiki, założyciela getta w Szawlach. Pod koniec lipca tablicę usunięto na wniosek mera miasta. W czwartek z inicjatywy kilku organizacji społecznych zawieszono nową.

Na nowej tablicy, w odróżnieniu od tej usuniętej, jest też informacja, że Noreika był więźniem obozu koncentracyjnego Stutthof.

CZYTAJ TAKŻE

Zawieszanie tablicy w dawnym miejscu, na ścianie gmachu Biblioteki Litewskiej Akademii Nauk w centrum Wilna, obserwowała w czwartek wieczorem grupa około 50 osób śpiewających patriotyczne pieśni. Mer Wilna Remigijus Szimaszius w reakcji na te działania oświadczył, że „są one nielegalne".

„Nie było to uzgadniane ani z samorządem, ani z właścicielką budynku – biblioteką” - powiedział dziennikarzom. Szimaszius liczy też, że w sprawie tej zabiorą głos również przedstawiciele władz państwowych. „Będziemy oczekiwali na ich ocenę i decyzję” - dodał.

CZYTAJ TAKŻE

Tablica ku czci Jonasa Noreiki od lat wzbudza kontrowersje. Litewska Wspólnota Żydów żądała jej usunięcia, ponieważ Noreika jako szef administracji okręgu szawelskiego na początku wojny podpisał rozporządzenie o zamknięciu tamtejszych Żydów w gettach i konfiskacie ich majątku.

Obrońcy Noreiki przypominają natomiast, że w 1942 roku został przez Niemców aresztowany i osadzony w obozie koncentracyjnym Stutthof z powodu czynnego sprzeciwu wobec zamiarów utworzenia składającej się z Litwinów jednostki Waffen-SS. Po wyzwoleniu obozu wrócił do kraju i dołączył do ruchu antysowieckiego. Był jednym z dowódców ruchu oporu; posługiwał się wtedy pseudonimem Generolas Vetra (Generał Burza), pracując na co dzień jako prawnik Biblioteki Litewskiej Akademii Nauk. Został aresztowany w 1946 roku, a rok później stracony.

W obronie Jonasa Noreiki w czwartek wieczorem kilkaset osób demonstrowało również na placu przed urzędem prezydenta.

Z Wilna Aleksandra Akińczo (PAP)

aki/ dmi/ mc/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL