Koniec PRL

01.06.2019

W woj. śląskim wystawy, dyskusje i wykłady z okazji 30. rocznicy wyborów z 1989 r.

Wystawy, panele dyskusyjne, konkursy i wykłady - to niektóre z wydarzeń zaplanowanych w woj. śląskim z okazji 30. rocznicy wyborów parlamentarnych z 4 czerwca 1989 r.

Jak przypominają przedstawiciele IPN, wybory z 4 czerwca 1989 r., choć nie były całkiem wolne, okazały się przełomowym momentem w historii Polski - znaczna część społeczeństwa wyraziła swój sprzeciw wobec systemu komunistycznego, przyczyniając się do jego upadku.

Dokładnie w rocznicę wyborów, w najbliższy wtorek, w Przystanku Historia – Centrum Edukacyjnym IPN w Katowicach im. Henryka Sławika odbędzie się panel dyskusyjny pt. „+Zachodźże, czerwone słoneczko+. Wybory czerwcowe 1989 roku w byłym województwie katowickim“. Uczestnicy spotkania – historycy z IPN - będą rozmawiali o przebiegu wyborów w ówczesnym woj. katowickim, o kondycji PZPR i opozycji oraz o znaczeniu czerwcowych dla kraju i Europy. Dyskusji towarzyszyć będzie prezentacja fotografii i innych materiałów przybliżających atmosferę tamtego czasu. Wydarzeniem towarzyszącym dyskusji będzie otwarcie wystawy pt. "Już zachodzi czerwone słoneczko. Wybory’89 w województwie katowickim".

W przededniu 30. rocznicy wyborów w Muzeum Historii Katowic odbędzie się konferencja popularnonaukowa "Zdarzyło się 4 czerwca", zorganizowana przez lokalny samorząd Urząd Miasta Katowic. Jednym z prelegentów jest historyk Oddziałowego Biura Badań Historycznych IPN w Katowicach – dr hab. Adam Dziuba, który przedstawi referat na temat wyborów z 4 czerwca 1989 r. w województwie katowickim. W kolejnych dniach Dziuba wygłosi wykłady także w kilku innych śląskich miastach.

4 czerwca w Książnicy Beskidzkiej w Bielsku-Białej odbędzie się wykład Artura Kasprzykowskiego z Oddziałowego Archiwum IPN w Katowicach pt. „Wybory 1989 w województwie bielskim”, który połączony z wernisażem wystawy „Trzydzieści pięć procent wolności. Wybory 4 czerwca 1989 roku na Podbeskidziu”.

Na wystawie prezentowane będą archiwalia, związane z wyborami 1989 roku - plakaty, ulotki, biuletyny, fotografie, dokumentujące kampanię wyborczą strony opozycyjnej głównie na Podbeskidziu. Ciekawostką wystawy są rzadko spotykane wydawnictwa promujące kandydatów strony rządowej - plakaty z hasłami „Sama opozycja to nie propozycja", „Polska niepodległa to tylko Polska socjalistyczna“. Wystawa będzie otwarta do 14 czerwca. W kolejnych dniach Kasprzykowski wystąpi z wykładami także w innych miejscach Bielska-Białej oraz w Cieszynie.

W obchody rocznicy wyborów włączają się także inne instytucje w regionie. Muzeum w Gliwicach uruchomiło portal poświęcony opozycji w tym mieście, nad którym prace trwały od 2018 r. Pod adresem www.opozycja.muzeum.gliwice.pl można znaleźć informacje na temat uczestników szeroko pojętego oporu społecznego, działaczy różnych nurtów i środowisk. Prace nad portalem pracownicy Muzeum w Gliwicach prowadzili we współpracy z historykami Oddziałowego Biura Badań Historycznych IPN w Katowicach.

Kilka wydarzeń rocznicowych zaplanowało działające przy katowickiej kopalni Wujek Śląskie Centrum Wolności i Solidarności. Głównym punktem obchodów będzie zaplanowany na wtorek wernisaż wystawy pt. „Do wolności… Wybory 4 czerwca 1989 r.”. W spotkaniu wezmą m.in. udział uczniowie uczestniczący w tegorocznej „Akademii wolontariatu” - programie praktyk w Śląskim Centrum Wolności i Solidarności. Tego dnia odbędzie się także finał wojewódzkiego konkursu recytatorskiego „Do wolności – twórczość Jacka Kaczmarskiego”, w którym wezmą udział uczniowie ze szkół podstawowych.(PAP)

autor: Krzysztof Konopka

kon/ agz/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL