Walka o niepodległość 1914-1918

11.11.2018

Wanda Traczyk-Stawska: jesteśmy wolni dzięki legionom

Uczestnicy Powstania Warszawskiego Wanda Traczyk-Stawska (2L), Anna Przedpełska-Trzeciakowska ps. "Grodzka" (4L), Zofia Gordon ps. „Iskra” (2P), łączniczka w Powstaniu Warszawskim Zofia Czekalska ps. „Sosenka” (P) podczas spotkania w Domu Wsparcia. Warszawa, 11.11.2018. Fot. PAP/L. Szymański Uczestnicy Powstania Warszawskiego Wanda Traczyk-Stawska (2L), Anna Przedpełska-Trzeciakowska ps. "Grodzka" (4L), Zofia Gordon ps. „Iskra” (2P), łączniczka w Powstaniu Warszawskim Zofia Czekalska ps. „Sosenka” (P) podczas spotkania w Domu Wsparcia. Warszawa, 11.11.2018. Fot. PAP/L. Szymański

Chciałabym, żeby wszyscy pamiętali, że jesteśmy wolni dzięki legionom - powiedziała w niedzielę, podczas spotkania z kombatantami w Domu Wsparcia dla Powstańców Warszawskich, żołnierka AK i uczestniczka Powstania Warszawskiego Wanda Traczyk-Stawska.

Wanda Traczyk-Stawska w niedzielę zorganizowała spotkanie z okazji obchodów 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości. Wśród zaproszonych gości znaleźli się Małgorzata Niezabitowska, przewodnicząca Rady m. st. Warszawy Ewa Malinowska-Grupińska, prezes Stowarzyszenia Przyjaciół Woli Jacek Szczerba, wiceprezydent Warszawy Renata Kaznowska.

”Jeśli jestem tu z wami, jestem, jaka jestem, to dzięki to dzięki temu, że mój tata był w legionach. I teraz, kiedy jesteśmy wolni, chciałabym, żeby wszyscy pamiętali - i ci najmłodsi i ci najstarsi - że jesteśmy wolni dzięki legionom, ale przede wszystkim dzięki temu, że legiony miały tak wspaniałego wodza” - powiedziała Traczyk-Stawska.

Jak wspominała, w czasach jej dzieciństwa w obchody Święta Niepodległości cała rodzina przychodziła oglądać defiladę w okolicy warszawskich Łazienek. ”Idziemy taką defiladą razem z lotnikami, którzy na zachodzie byli wielkimi bohaterami, bo obronili Londyn. I z tymi od Maczka, i z tymi od Andersa, i z tymi, którzy wyszli ze Związku Radzieckiego jako żołnierze, którzy mieli niestety dowódców niepolskich” – wspominała Traczyk-Stawska.

Pisarka, dziennikarka i b. rzeczniczka prasowa rządu Tadeusza Mazowieckiego Małgorzata Niezabitowska wspominała postać Mazowieckiego i kryterium, którym kierowali się wszyscy w czasach, kiedy był premierem. Jak zauważyła, było to dobro Polski. "Czy działania rządu są dobre dla Polski? Naprawdę życzę wam, żeby bez względu na podziały, to było najważniejsze kryterium. Żeby tych podziałów było jak najmniej i żeby nasze rządy i nasi rządzący myśleli głównie o dobru Polski” – powiedziała.

Spotkanie zwieńczył koncert Agi Zaryan, która zaśpiewała piosenki z albumu „Umiera piękno”. Następnie gości zostali zaproszeni do wspólnego odśpiewania piosenek legionowych i powstańczych, takich jak ”My Pierwsza Brygada”, ”Bagnet na broń” czy ”Serce w plecaku”.

autorka: Malwina Wapińska

mwp/ agz

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL