Holokaust

26.01.2020

Watykan przypomina historię wymyślonej choroby, która uratowała wielu rzymskich Żydów

Dziesiątki Żydów uratowano w Rzymie w czasie wojny dzięki temu, że w tamtejszym szpitalu bonifratrów wymyślono chorobę wirusową, uniemożliwiając Niemcom inspekcje. Ważną rolę w tej akcji odegrał przełożony bonifratrów brat Maurycy Białek – przypomniał Watykan.

Historię tę przedstawiono na oficjalnym watykańskim portalu Vatican News przed Międzynarodowym Dniem Pamięci o Ofiarach Holokaustu 27 stycznia, gdy minie 75. rocznica wyzwolenia niemieckiego nazistowskiego obozu Auschwitz-Birkenau.

Zakonnicy ze szpitala na Wyspie Tyberyjskiej, znajdującego się niedaleko historycznego rzymskiego getta, od października 1943 roku do wyzwolenia stolicy Włoch w czerwcu następnego roku przyjęli na oddział chorób zakaźnych kilkudziesięciu obywateli pochodzenia żydowskiego. Przypomniał o tym w sobotę cytowany przez Vatican News Claudio Procaccia - dyrektor wydziału kultury stołecznej gminy żydowskiej.

CZYTAJ TAKŻE

Jak wyjaśnił, lekarze ze szpitala utrzymywali wówczas, że ich pacjenci zarazili się tajemniczym "wirusem K". Faktycznie jednak choroba zakaźna została przez nich wymyślona, a nazwano ją "K" prawdopodobnie od nazwisk szefa Gestapo w Rzymie Herberta Kapplera lub generała Alberta Kesselringa z Luftwaffe.

Gdy Niemcy i współpracujący z nimi faszystowscy włoscy policjanci usłyszeli o panującej chorobie, jej objawach i konsekwencjach, nie odważyli się wejść na oddział zamknięty, który dzięki temu nie został nigdy skontrolowany. To tam przebywali ukrywani przez bonifratrów Żydzi. Zakonnicy załatwiali dla nich fałszywe dokumenty i znajdowali dla nich schronienie.

Jak się przypomina, wielkie zasługi w ich ratowaniu i całej akcji miał Polak Maurycy Białek, ówczesny przełożony wspólnoty bonifratrów. Sam wirus K wymyślił natomiast doktor Giovanni Borromeo (1898-1961), który w 2005 roku wpisany został na listę Sprawiedliwych wśród Narodów Świata.

W 2016 roku Fundacja Raoula Wallenberga nadała szpitalowi w Wiecznym Mieście tytuł „Domu Życia”. Na dziedzińcu placówki zawieszono tablicę pamiątkową.

Z Rzymu Sylwia Wysocka (PAP)

sw/ akl/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL