Europa i świat po 1989 roku

21.01.2017

Watykan: ważny etap na drodze do beatyfikacji Jana Tyranowskiego

Coraz bliżej do beatyfikacji Jana Tyranowskiego (1901-1947), mistyka i kierownika duchowego młodego Karola Wojtyły. Papież Franciszek zaaprobował dekret o uznaniu heroiczności jego cnót - poinformował Watykan w sobotę.

Urodzony i mieszkający w Krakowie Tyranowski od lat 30. zapraszał do siebie młodych ludzi na modlitwy różańcowe, czytanie Biblii, dyskusje o wierze i mistykach chrześcijańskich. Spotkania te odbywały się także w czasie II wojny światowej.

Jedenastu z ich uczestników zostało potem księżmi. Był wśród nich Karol Wojtyła i zmarły niedawno przyjaciel przyszłego papieża, Mieczysław Maliński.

Jan Paweł II w swej książce "Dar i tajemnica", wydanej w 1996 roku, w 50-lecie swych święceń kapłańskich napisał o Janie Tyranowskim: "Od niego nauczyłem się między innymi elementarnych metod pracy nad sobą, które wyprzedziły to, co potem znalazłem w seminarium".

"Tyranowski, który sam kształtował się na dziełach św. Jana od Krzyża i św. Teresy od Jezusa, wprowadził mnie po raz pierwszy w te niezwykłe, jak na mój ówczesny wiek, lektury" - podkreślił polski papież.

Proces beatyfikacyjny polskiego mistyka rozpoczął się w 1997 roku. Jego pierwszy etap diecezjalny zakończył się w 2000 roku przekazaniem dokumentacji do watykańskiej Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych. (PAP)

sw/ jo/ dym/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL