Inne

30.04.2012 aktualizacja 14.07.2016

Watykańskie i rzymskie obchody pierwszej rocznicy beatyfikacji Jana Pawła II

W Watykanie i Rzymie rozpoczynają się w poniedziałek uroczyste obchody pierwszej rocznicy beatyfikacji Jana Pawła II. Weźmie w nich udział kilka tysięcy pielgrzymów z Polski. W poniedziałek, a więc w przeddzień rocznicy, o godzinie 20 na terenie rzymskiego miasteczka uniwersyteckiego Tor Vergata odbędzie się czuwanie modlitewne młodzieży akademickiej z Wiecznego Miasta i kilku krajów Europy. To właśnie w tym miejscu w 2000 roku Jan Paweł II spotkał się z 2 milionami młodych katolików podczas pamiętnego Światowego Dnia Młodzieży.

Czuwaniu, zorganizowanemu przez diecezję rzymską, przewodniczyć będzie jej wikariusz kardynał Agostino Vallini. Organizatorzy spodziewają się udziału kilku tysięcy osób, wśród nich 400 studentów spoza Włoch.

O spotkaniu tym mówił w niedzielę Benedykt XVI podczas spotkania z wiernymi w Watykanie.

„Jutro wieczorem połączę się duchowo z wami w czasie czuwania, które będzie miało miejsce w Tor Vergata przy wielkim krzyżu Światowych Dni Młodzieży z roku 2000” - powiedział papież.

Wtorek 1 maja, rocznica beatyfikacji, będzie dniem jej polskich obchodów w Watykanie i Wiecznym Mieście.

O godzinie 10 w bazylice świętego Piotra zostanie odprawiona msza święta w języku polskim. Będzie jej przewodniczyć prefekt Kongregacji Wychowania Katolickiego kardynał Zenon Grocholewski.

Według Biura Informacji dla Pielgrzymów Polskich przy kościele św. Stanisława w Rzymie we mszy uczestniczyć będzie kilka tysięcy polskich pielgrzymów, którzy przybędą do Watykanu z okazji rocznicy wyniesienia papieża na ołtarze.

O godzinie 18 mszy w kościele św. Stanisława przewodniczyć będzie emerytowany watykański sekretarz stanu, wieloletni bliski współpracownik Jana Pawła II kardynał Angelo Sodano. Mszy będzie towarzyszyć uroczyste wprowadzenie relikwii papieża do polskiego kościoła. Po liturgii zaprezentowany zostanie program słowno-muzyczny o Janie Pawle II.

Wielu Polaków uczestniczących w rocznicowych obchodach weźmie również udział w środowej audiencji generalnej Benedykta XVI.

Rocznicę uczci także ambasada RP przy Stolicy Apostolskiej wieczorem wspomnień i muzyki 8 maja w Palazzo della Cancelleria w Rzymie. W spotkaniu uczestniczyć będzie przewodniczący Papieskiej Rady ds. Dialogu Międzyreligijnego kardynał Jean-Louis Tauran. Wygłosi on przemówienie: „Znaczenie dialogu międzyreligijnego w myśli Jana Pawła II”. Wieczór uświetni występ Konstantego Andrzeja Kulki.

W pierwszych dniach maja w Teatro Orione we włoskiej stolicy wystawiany będzie musical „Pokolenie Wojtyły” napisany przez Raffaele Avallone.

W beatyfikacji Jana Pawła II 1 maja zeszłego roku na placu Świętego Piotra uczestniczyło kilkaset tysięcy wiernych z całego świata, wśród nich ponad 100 tys. pielgrzymów z Polski.

Z Rzymu Sylwia Wysocka (PAP)

sw/ mc/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL