Polacy na frontach II wojny światowej

23.06.2018

We Francji upamiętniono asa polskiego lotnictwa kpt. Eugeniusza Horbaczewskiego

Kpt. Eugeniusz Horbaczewski. 02.08.1944. Fot. Imperial War Museums. Źródło: Wikimedia Commons Kpt. Eugeniusz Horbaczewski. 02.08.1944. Fot. Imperial War Museums. Źródło: Wikimedia Commons

W miejscowości Velennes położonej na północy Francji odsłonięto w sobotę stelę upamiętniającą asa polskiego lotnictwa w Wielkiej Brytanii kapitana Eugeniusza Horbaczewskiego, który 18 sierpnia 1944 roku zginął w walce nad tą miejscowością.

Kapitan Horbaczewski, ps. "Dziubek", odniósł 16,5 udokumentowanych zwycięstw w walkach powietrznych z Niemcami. Był jednym z nielicznych polskich dowódców brytyjskiego dywizjonu Królewskich Sił Powietrznych (RAF). Do ostatniej misji wyleciał chory; dokładne okoliczności strącenia jego samolotu przez nieprzyjaciela nie są znane.

Gdy samolot spadł na ziemię wstrząs wyrzucił ciało pilota z kokpitu. Odnaleziono je dopiero w 1947 roku. Horbaczewski spoczywa na cmentarzu w niedalekim od Velennes mieście Creil, gdzie po odsłonięciu steli złożono wieńce na jego grobie.

W uroczystości odsłonięcia steli wzięli udział mer Velennes Jean-Paul Ternisien, prezes departamentalnego stowarzyszenia osób ratujących lotników alianckich Dominique Lecomte oraz senator departamentu Oise Olivier Paccaud. Obecna była również delegacja ambasady RP w Paryżu.

Do Velenne przyjechał kapitan Leszek Horbaczewski, stryjeczny wnuk Eugeniusza Horbaczewskiego, który jest pilotem liniowym w USA.

Jak powiedział PAP zastępca ambasadora RP w Paryżu Tomasz Majchrowski, uroczystość była bardzo wzruszająca również dlatego, że przybyli na nią liczni mieszkańcy Velennes, a wśród nich dzieci i młodzież.

Dyplomata podkreślił wolę samorządu Velennes, który nie szczędził wysiłku, aby powstała stela i by uroczystość wypadła jak najlepiej. Według Majchrowskiego było to kolejnym potwierdzeniem, „Francuzi bardzo dbają o miejsca naszej pamięci". "O tym się niewiele mówi, ale to bardzo ważne dla stosunków między naszymi narodami” - dodał dyplomata.

Z Paryża Ludwik Lewin (PAP)

llew/ ron/ kar/ par/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL