Wicedyrektor Muzeum Auschwitz-Birkenau i szefowa Międzynarodowego Centrum Edukacji o Auschwitz i Holokauście, Krystyna Oleksy, otrzymała nagrodę „Światło Pamięci” za wybitny wkład w edukację o Auschwitz i Zagładzie - poinformowało we wtorek biuro prasowe Muzeum. Nagroda została przyznana po raz pierwszy. Ustanowił ją i przyznaje dyrektor Muzeum Auschwitz. Honorowane nią są osoby, które zajmują się podtrzymywaniem i przekazywaniem pamięci o byłym niemieckim nazistowskim obozie koncentracyjnym i zagłady Auschwitz.
Krystyna Oleksy odebrała wyróżnienie podczas uroczystego pożegnania, które wieńczyło 37 lat jej pracy w Miejscu Pamięci. Wiceszefowa placówki przechodzi na emeryturę.
Dyrektor muzeum Piotr M.A. Cywiński, dziękując swojej zastępczyni powiedział, że ze wszystkich owoców jej pracy najważniejsze - obok organizacji pracy przewodników i oprowadzania odwiedzających - jest stworzenie Międzynarodowego Centrum Edukacji o Auschwitz i Holokauście. „Edukacja w tak szczególnym miejscu jest czymś więcej niż niesieniem pamięci. Ucieka ona w przyszłość i jest jak płomień, który raz zapalony rozjaśnia naszą rzeczywistość” — mówił.
Antoni Stańczyk z Centrum Edukacji żegnając wicedyrektor podkreślił, że przez wszystkie lata pracy na pierwszym miejscu stawiała pamięć o ofiarach obozu, szacunek dla byłych więźniów i dobre imię muzeum. „Dzięki twojemu ogromnemu zaangażowaniu, wiedzy, doświadczeniu i odwadze, muzeum jest dzisiaj uznaną, otwartą na świat instytucją” — powiedział.
Krystyna Oleksy z Państwowym Muzeum Auschwitz-Birkenau związana była zawodowo przez 37 lat. Początkowo pracowała w dziale naukowo-oświatowym, później w wydawnictwie. W 1990 roku została zastępczynią dyrektora placówki. Była inicjatorką utworzenia w nim Międzynarodowego Centrum Edukacji o Auschwitz i Holokauście, którym kieruje od momentu jego powstania w 2005 roku, a także nawiązania stałej współpracy z Instytutem Yad Vashem w Jerozolimie w zakresie szkolenia nauczycieli i edukatorów polskich w Izraelu i izraelskich w Polsce. W wymianie wzięło dotąd udział około tysiąca nauczycieli i przewodników.
Oleksy jest współautorka scenariusza wystawy stałej w budynku centralnej łaźni obozowej (Sauna) w byłym Auschwitz II-Birkenau, która przedstawia świat europejskich Żydów przed Holokaustem. Jest członkiem międzynarodowej rady naukowej Instytutu Fritza Bauera we Frankfurcie nad Menem, Międzynarodowej Rady Miejsca Pamięci Topografia Terroru w Berlinie, Międzynarodowej Komisji Ekspertów Miejsca Pamięci Bergen-Belsen oraz Muzeum w Żabikowie.
Państwowe Muzeum Auschwitz-Birkenau powstało w 1947 roku. Placówka objęła tereny byłych niemieckich obozów Auschwitz I i Auschwitz II-Birkenau o łącznej powierzchni 191 hektarów. (PAP)
szf/ hes/