Stalinizm

28.02.2019

Wiceminister sprawiedliwości: Muzeum Żołnierzy Wyklętych będzie jednym z najnowocześniejszych w Europie

Wiceminister sprawiedliwości Patryk Jaki (P), dyrektor Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL Jacek Pawłowicz (L) i zastępca dyrektora muzeum Paweł Szabłowski podczas konferencji prasowej nt. wystawy stałej placówki. Fot. PAP/M. Obara Wiceminister sprawiedliwości Patryk Jaki (P), dyrektor Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL Jacek Pawłowicz (L) i zastępca dyrektora muzeum Paweł Szabłowski podczas konferencji prasowej nt. wystawy stałej placówki. Fot. PAP/M. Obara

Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL będzie jedną z największych i najnowocześniejszych tego typu placówek w Europie – mówił w czwartek wiceszef resortu sprawiedliwości Patryk Jaki.

Jaki wziął w czwartek udział w prezentacji projektu wystawy stałej Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL. Powstaje ono na terenie dawnego Aresztu Śledczego przy ul. Rakowieckiej w Warszawie, który pełnił funkcję głównego więzienia politycznego od 1945 r. Część placówki jest już dostępna dla zwiedzających.

"To będzie naprawdę jedno z najważniejszych miejsc na muzealnej mapie Polski, pokazujące trudną historię naszego państwa, ale też odwagę i siłę polskiego narodu" - mówił Patryk Jaki. Dodał, że muzeum będzie "absolutnie fantastyczne, wyjątkowe, nowoczesne, multimedialne".

Zaznaczył, że najważniejsze części wystawy stałej będą poświęcone żołnierzom wyklętym i więźniom politycznym. Podkreślił, że w muzeum o powierzchni około 7,5 tys. metrów kwadratowych znajdzie się także część restauracyjna. "Jestem przekonany, że będą tutaj przyjeżdżały wycieczki z całej Polski i całego świata" - powiedział Jaki.

Wiceszef resortu sprawiedliwości na konferencji prasowej, która odbyła się w przeddzień Dnia Żołnierzy Wyklętych przypomniał, że na terenie muzeum w piątek odbędą się główne uroczystości związane z obchodami tego dnia.

Dodał, że praca nad budową Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL postępuje.

"Jesteśmy już po najważniejszych etapach projektowych, tzn. udało się przygotować od samego początku program funkcjonalno-użytkowy, rozstrzygnąć dwa konkursy, w tym konkurs architektoniczny, konkurs na wystawę stałą w muzeum, i właśnie całkiem niedawno przyszła do nas ta koncepcja wystawy stałej, czyli tego jak będzie wyglądało to muzeum" - poinformował Jaki.

Zaznaczył, że po otrzymaniu koncepcji wystawy stałej złożony został wniosek o pozwolenie na budowę. Dodał, że po otrzymaniu decyzji o pozwoleniu na budowę zostanie przeprowadzone postepowanie przetargowe na przeprowadzenie prac budowlanych, które - w jego ocenie skończą się w 2022 roku. Otwarcie muzeum zaplanowano natomiast na 1 marca 2023 roku.

Dyrektor Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL Jacek Pawłowicz zaznaczył, że na terenie muzeum zostanie utworzona wystawa stała, która będzie się składała z trzech "wielkich segmentów wystawienniczych". W ich skład wejdą wystawy dotyczące żołnierzy wyklętych, więźniów politycznych i "bezpieki".

Jak dodał, w muzeum znajdzie się również potężne centrum edukacyjne z miejscem dla weteranów, dla rekonstruktorów - z aulami teatralną i kinową, salami wystaw czasowych i salami edukacyjnymi.

Z kolei zastępca dyrektora Paweł Szabłowski powiedział, że największą wystawą będzie wystawa dotycząca żołnierzy wyklętych, która zajmie powierzchnię około 3 tys. metrów. "Będzie zbudowana w sposób narracyjny, opowie historycznie o całym tym fenomenie, od jego początków, które datujemy na połowę 1943 roku, aż do tzw. ostatnich leśnych, czyli ostatnich żołnierzy antykomunistycznego powstania, którzy trwają nawet do lat 60-tych" - zaznaczył.

Jednym z elementów wystawy ma być ziemianka powstańcza naturalnych rozmiarów, do której będzie można wejść.(PAP)

autor: Marcin Chomiuk

mchom/ hgt/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL