Europa i świat po 1989 roku

19.09.2017 aktualizacja 13.11.2017

Wiceszef MSZ rozmawiał w Kijowie m.in. o planowanej wizycie wicepremiera Glińskiego na Ukrainie

Wiceminister spraw zagranicznych Bartosz Cichocki. Fot. PAP/W. Pacewicz  Wiceminister spraw zagranicznych Bartosz Cichocki. Fot. PAP/W. Pacewicz

Bezpieczeństwo międzynarodowe, polska pomoc rozwojowa i przygotowania do zaplanowanej na październik wizyty wicepremiera Piotra Glińskiego na Ukrainie były tematami rozmów, które we wtorek w Kijowie przeprowadził wiceminister spraw zagranicznych Bartosz Cichocki. Wiceszef MSZ ujawnił, że jednym z jej głównych tematów będą kwestie związane z dialogiem historycznym.

Podczas spotkania z wiceminister spraw zagranicznych Ukrainy Ołeną Zerkal omówił m.in. kwestię rozmieszczenia na wschodzie tego kraju misji pokojowej ONZ.

„Ten pomysł nie jest nowy, bo został zgłoszony przez stronę ukraińską w marcu 2015 roku i już wtedy jasno wyraziliśmy stanowisko, że popieramy zaangażowanie międzynarodowych sił pokojowych na Ukrainie” - powiedział Cichocki w rozmowie z dziennikarzami.

Odnosząc się do rosyjskiego projektu rezolucji w sprawie misji ONZ w Donbasie, Cichocki podkreślił, że „pewne (zawarte w niej - PAP) elementy są nie do zaakceptowania”.

„Misja ONZ nie może sankcjonować pogwałcenia integralności terytorialnej i suwerenności państwa; misja musi przywrócić poszanowanie dla prawa międzynarodowego. Polska od 1 stycznia obejmie niestałe członkostwo w Radzie Bezpieczeństwa i to, oczywiście, nakłada na nas szczególną odpowiedzialność. Nie chcemy zmarnować żadnej szansy na rozwiązanie tego konfliktu, ale nie jesteśmy też naiwni” - zaznaczył.

Cichocki przekazał, że rozmawiał w MSZ Ukrainy o pomocy, której Polska udziela temu państwu. Przypomniał, że pomoc ta płynie m.in. na obszary leżące przy linii frontu w konflikcie ze wspieranymi przez Kreml separatystami w Donbasie, które odwiedził w końcu sierpnia.

„Dziś, po wizycie w Kramatorsku, Awdijiwce i Majorsku na linii kontaktu, mogę powtórzyć, jak bardzo jesteśmy wdzięczni, jakim szacunkiem otaczamy poświęcenie ukraińskich żołnierzy i cywili, którzy codziennie stawiają czoła wobec zagrożenia rosyjską agresją” - oświadczył.

Mówiąc o przygotowaniach do wizyty wicepremiera Glińskiego, wiceszef MSZ ujawnił, że jednym z jej głównych tematów będą kwestie związane z dialogiem historycznym. „Jesteśmy zdeterminowani, by posunąć do przodu sprawy określane ogólnym pojęciem dialogu historycznego. Mamy tutaj nastawienie realistyczne, sprawy dwustronne omawiamy w duchu wzajemnego zrozumienia i jestem z dotychczasowego przebiegu wizyty także pod tym względem bardzo zadowolony” - zaznaczył.

„Zdajemy sobie sprawę, że ci żołnierze i ci cywile bronią także Polski. To są też w tym sensie nasi bohaterowie” - dodał.

Cichocki podkreślił, że w ostatnim czasie dobrze rozwija się wymiana handlowa między Polską i Ukrainą oraz zwiększają się kwoty transferów pieniężnych, przesyłanych przez Ukraińców, którzy pracują w naszym kraju.

„W tym roku prawdopodobnie przekroczą one 3 procent PKB Ukrainy. To jest realne, nieporównywalne z niczym wsparcie, które jest wynikiem świadomej polityki polskiego rządu ułatwiania dostępu obywateli Ukrainy do rynku pracy i edukacji w Polsce” - powiedział.

Mówiąc o przygotowaniach do wizyty wicepremiera Glińskiego, Cichocki ujawnił, że jednym z jej głównych tematów będą kwestie związane z dialogiem historycznym.

„Jesteśmy zdeterminowani, by posunąć do przodu sprawy określane ogólnym pojęciem dialogu historycznego. Mamy tutaj nastawienie realistyczne, sprawy dwustronne omawiamy w duchu wzajemnego zrozumienia i jestem z dotychczasowego przebiegu wizyty także pod tym względem bardzo zadowolony” - zaznaczył.

Podczas wizyty Cichockiego na Ukrainie podnoszona była również sprawa przyjętej niedawno przez parlament w Kijowie nowelizacji ustawy oświatowej. Zgodnie z nią szkoły mniejszości narodowych, w których obecnie większości przedmiotów naucza się w ich językach, będą musiały przejść na ukraiński.

„Jestem bardzo wdzięczny za zrozumienie, z jakim odnosi się strona ukraińska do naszych pytań. Chcemy lepiej zrozumieć istotę zmian. Rozumiemy sytuację, w której Ukraina nie może godzić się z tym, że duży procent maturzystów nie zdaje matury w języku ukraińskim, ale też przestrzegamy Ukrainę, by nie popadła w konflikt ze zobowiązaniami międzynarodowymi w sytuacji, kiedy naprawdę byłoby to całkowicie zbędne” - powiedział dziennikarzom.

W trakcie jednodniowej wizyty w Kijowie Cichocki przeprowadził także rozmowy z szefem Specjalnej Misji Monitoringowej Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie (OBWE) na Ukrainie Ertugrulem Apakanem oraz zastępcą sekretarza Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony Ukrainy Ołeksandrem Łytwynenką.

Z Kijowa Jarosław Junko (PAP)

jjk/ ndz/ mal/ je/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL