Wieść o Bożym Narodzeniu obwieści w Licheniu największy dzwon w Polsce. Co roku w uroczystej pasterce w sanktuarium Matki Bożej Licheńskiej bierze udział kilka tysięcy wiernych z całej Polski.
Dzwon Maryja Bogurodzica obwieści w nocy z poniedziałku na wtorek w Licheniu narodziny Jezusa Chrystusa. Jest on największym dzwonem w Polsce i siódmym pod względem wielkości w Europie. Odlany został w ludwisarni Enrico Capanniego pod Mediolanem we Włoszech. Ma 3,12 m średnicy, 9 m obwodu, 4,40 m wysokości i waży 14,7 t. Wykonany został ze spiżu, a jego serce waży 400 kg.
Zewnętrzna powierzchnia dzwonu podzielona została na sześć części. Umieszczono na nich obrazy przedstawiające: narodzenie Pana Jezusa, scenę z życia św. Wojciecha, portret Jana Pawła II, kościół w Licheniu, kaplicę z lasu grąblińskiego i scenę przedstawiającą objawienie Matki Bożej Licheńskiej. Na każdej z części widnieje także orzeł – godło Polski. Orły różnią się – każdy z nich nawiązuje do innego okresu dziejów państwa polskiego.
Dzwon uruchamiany jest w wyjątkowych okolicznościach – w noc wigilijną, przed mszą pasterską, obwieszcza też Boże Narodzenie.
Jak tłumaczył PAP kustosz sanktuarium ks. Janusz Kumala MIC, na pasterkę do licheńskiego sanktuarium z roku na rok przybywa coraz więcej wiernych. Średnio – jak wskazał – jest to kilka tysięcy pielgrzymów z całego kraju.
"By wspólnie świętować Boże Narodzenie, do bazyliki licheńskiej przybywają nie tylko parafianie, ale też pielgrzymi z okolicznych i odległych miejscowości, jak Poznań, Łódź czy nawet Warszawa. Atmosfera pasterki w Licheniu jest rzeczywiście wyjątkowa. Cieszy nas szczególnie, kiedy do Lichenia przebywają mieszkańcy Wielkopolski. To cieszy, że Wielkopolska odkrywa i traktuje sanktuarium licheńskie jako swoje, jako jedno z największych w kraju i jako jedno z tych, które warto nawiedzać właśnie – choć nie tylko – w noc Bożego Narodzenia” – podkreślił duchowny.
W licheńskim sanktuarium na pielgrzymów czeka także jedna z największych w Polsce szopek bożonarodzeniowych, zajmująca całą zachodnią nawę bazyliki.
Jak tłumaczył PAP Robert Adamczyk z biura prasowego sanktuarium, w okresie świątecznym każdy z pielgrzymów, poza chwilą modlitwy i skupienia, znajdzie w Licheniu miejsce także na radosne świętowanie narodzin Jezusa. W tym roku w licheńskim sanktuarium zorganizowane zostanie m.in. specjalne wydarzenie dla najmłodszych – "Dziecięce kolędowanie”".
Od lat odbywają się w Licheniu także turnusy świąteczne dla wiernych. Rokrocznie około 100-150 pielgrzymów przez kilka dni uczestniczy m.in. we wspólnych modlitwach połączonych z zimowym wypoczynkiem, zwiedzaniem sanktuarium i odpoczynkiem duchowym.
"W noc sylwestrową również sanktuarium nie śpi. Msza św. na zakończenie roku kalendarzowego odprawiona zostanie o godz. 18.00, a po niej rozpocznie się szampańska, ale bezalkoholowa zabawa – tradycyjnie w Domu Pielgrzyma Arka. O północy goście udadzą się do bazyliki, gdzie powitają Nowy Rok uczestnictwem we mszy św. przed Cudownym Obrazem Matki Bożej Licheńskiej. Nadejście Nowego Roku oznajmia także dźwięk dzwonu Maryja Bogurodzica" – tłumaczył Adamczyk.
Bazylika pw. Najświętszej Maryi Panny Licheńskiej jest największą taką budowlą w kraju i dwunastą na świecie. Świątynia stanowi wotum dziękczynno-błagalne narodu polskiego za 2000 lat chrześcijaństwa. Została wzniesiona w całości z datków wiernych. W 2005 r. papież Jan Paweł II nadał jej tytuł bazyliki mniejszej.
Licheńska świątynia powstała na planie krzyża. Waży 110 tys. ton, a jej powierzchnia użytkowa wynosi 25 tys. mkw. Sanktuarium składa się z części głównej, dzwonnicy, wieży o wysokości 141,5 m oraz trzech portyków. Prowadzą do niej 33 schody nawiązujące do lat życia Chrystusa na ziemi. Światło wpada do środka przez 365 okien i 52 drzwi, co symbolizuje dni i tygodnie w roku. (PAP)
Autor: Anna Jowsa
ajw/ joz/