Wilno obchodzi w czwartek 695. urodziny - 25 stycznia 1323 roku nazwa miasta pojawiła się po raz pierwszy w dokumencie pisanym. Z tej okazji władze przygotowały dla wilnian i gości wiele niespodzianek. Są prezenty, tort urodzinowy i 695 świec do zdmuchnięcia.
Przez cały dzień od godz. 8 do godz. 21 w różnych miejscach Wilna rozdawane są prezenty: bilety do kina, teatrów i muzeów, książki, karnety na obiekty sportowe, gadżety związane z miastem. Wartość prezentów, których łącznie jest 695, wynosi około 30 tys. euro.
Niespodzianki przygotowano dla dzieci, które w czwartek urodzą się w Wilnie, i dla nowożeńców, którzy się tego dnia pobiorą.
Od rana w samorządzie chętni mogą poczęstować się czekoladowym tortem urodzinowym z mango i malinami, ważącym około 70 kg, a wieczorem na ulicy Wileńskiej odbędzie się akcja zdmuchiwania 695 urodzinowych świec.
Obchody urodzin Wilna są nową tradycją miasta. Jak zaznacza mer litewskiej stolicy Remigijus Szimaszius, idea obchodzenia urodzin zrodziła się w ubiegłym roku w ramach rozpoczętych przygotowań do obchodów jubileuszu 700-lecia miasta.
Data urodzin Wilna nawiązuje do pierwszej pisemnej wzmianki o tym mieście. 25 stycznia 1323 roku wielki książę litewski Giedymin wystosował list do mieszkańców Lubeki, Bremy, Magdeburga, Kolonii i innych miast, w którym zapraszał rycerzy, kupców, lekarzy i rzemieślników do osiedlania się w Wielkim Księstwie Litewskim. W liście Giedymin obiecywał chłopom, że przez 10 lat będą mogli uprawiać ziemię bez płacenia podatków, a kupcom - że zostaną zwolnieni od płacenia cła. Książę zapewniał też o tolerancji wobec chrześcijan i informuje, że wystosował list do papieża Jana XXII, w którym zapowiada, że zamierza się ochrzcić.
W Wileńskiej Galerii Obrazów w czwartek zostanie otwarta wystawa „Słowo władcy Litwy do świata: nasze ziemie i włości stoją otworem dla wszystkich ludzi dobrej woli”. Głównym eksponatem wystawy będzie spisany ręcznie w języku łacińskim historyczny list Giedymina, który miastu wypożyczyło Łotewskie Państwowe Archiwum Historyczne w Rydze.
Wilno jest stolicą Litwy i największym miastem kraju. Jego powierzchnia wynosi około 400 kilometrów kwadratowych, z czego ponad 40 proc. zajmują tereny zielone. W Wilnie mieszka ponad 540 tys. osób. Litwini stanowią 63,2 proc. mieszkańców miasta, Polacy – 16,5 proc., Rosjanie - 12 proc., Białorusini – 3,5 proc., przedstawiciele innych narodowości – 4,8 proc.
Z Wilna Aleksandra Akińczo (PAP)
aki/ akl/ ap/