W czwartek, w 330. rocznicę bitwy pod Wiedniem, na wiedeńskim wzgórzu Kahlenberg wmurowany został kamień węgielny pod pomnik króla Jana III Sobieskiego. W uroczystości wzięli udział przedstawiciele władz Krakowa i Wiednia oraz członkowie Bractwa Kurkowego. Inicjator przedsięwzięcia Piotr Zapart, członek Bractwa Kurkowego w Krakowie, podkreślił, że uroczystość wieńczy wielomiesięczne starania, aby w stolicy Austrii w przyszłości stanął pomnik polskiego monarchy, twórcy wiktorii wiedeńskiej.
Podczas uroczystości z udziałem prezydenta Krakowa Jacka Majchrowskiego, naczelnika 19. dzielnicy Wiednia Adolfa Tillera, radnego miasta Wiednia Ernsta Wollera oraz delegacji krakowskich braci kurkowych wmurowano akt erekcyjny pod pomnik – włożono go do specjalnej tuby razem czwartkowymi wydaniami wiedeńskich gazet oraz monetami polskimi i euro. Obok postawiono także tablicę informującą o tym, że w tym miejscu stanie pomnik. Chór z małopolskiego Libiąża wykonał pieśń „Bogurodzica”.
Podczas uroczystości z udziałem prezydenta Krakowa Jacka Majchrowskiego, naczelnika 19. dzielnicy Wiednia Adolfa Tillera, radnego miasta Wiednia Ernsta Wollera oraz delegacji krakowskich braci kurkowych wmurowano akt erekcyjny pod pomnik – włożono go do specjalnej tuby razem czwartkowymi wydaniami wiedeńskich gazet oraz monetami polskimi i euro.
Ambasador RP w Austrii Artur Lorkowski podkreślił, iż „należy być dumnym ze zwycięstw w odległej przeszłości, ale jeszcze bardziej należy być dumnym z teraźniejszości”. „Chwalmy się także sukcesami Polski ostatnich 25 lat" – zaznaczył.
Prezydent Majchrowski nazwał bitwę pod Wiedniem jedną z najważniejszych bitew całej Europy i podkreślił związki między Krakowem i stolicą Austrii. Miasta te łączy od 2000 roku umowa o współpracy, która ostatnio została odnowiona na najbliższych kilka lat.
Inicjatorami budowy pomnika króla Jana III Sobieskiego są: Bractwo Kurkowe oraz Stowarzyszenie Twórcze Artystyczno-Literackie STAL. Nad jego koncepcją artystyczną pracuje krakowski rzeźbiarz i członek bractwa, prof. Czesław Dźwigaj.
Władze austriackiej stolicy zgodziły się na budowę pomnika w części parkowej Kahlenbergu, z którego Jan III Sobieski dowodził zwycięską bitwą z Turkami. Monument stanie w odległości kilkudziesięciu metrów od kościoła św. Józefa; nie może być wyższy niż trzy metry ze względu na przepisy architektoniczne.
Według wstępnych ustaleń odlany z brązu pomnik ma przedstawiać Jana III Sobieskiego z jego charakterystycznymi atrybutami. Tło dla władcy będzie stanowić husaria. Koszt obiektu to co najmniej 500 tys. zł.
Na razie nie wiadomo z jakich źródeł zostanie sfinansowane to przedsięwzięcie. Bracia kurkowi myślą o znalezieniu sponsora strategicznego, który wyłożyłby całość lub większość potrzebnych pieniędzy.
Projekt popiera prezydent Krakowa, który w tej sprawie od miesięcy prowadził osobiste rozmowy z burmistrzem Wiednia. Zwrócił się on wraz z inicjatorami przedsięwzięcia do prezydenta Bronisława Komorowskiego z prośbą o objęcie honorowym patronatem tej inicjatywy.
Bitwa pod Wiedniem stoczona została 12 września 1683 roku między wojskami polsko-austriacko-niemieckimi, pod dowództwem króla Jana III Sobieskiego, a armią Imperium Osmańskiego pod wodzą wezyra Kara Mustafy. Zakończyła się klęską Osmanów, którzy od tej pory przeszli do defensywy i przestali stanowić zagrożenie dla chrześcijańskiej części Europy. Starcie to uważane jest za jedną z dwudziestu przełomowych bitew w dziejach świata. (PAP)
rgr/ ls/