II wojna światowa

05.05.2015 aktualizacja 14.07.2016

"Wojna i pamięć" - najnowszy numer magazynu "Mówią Wieki"

"Mówią wieki" - wojna i pamięć "Mówią wieki" - wojna i pamięć

Wojna, szczególnie druga wojna światowa, stanowi dobrą kanwę dla budowy tradycji - pisze w majowym numerze miesięcznika "Mówią Wieki" jego redaktor naczelny Michał Kopczyński.

Zauważa, że wojna zdarzyła sie już na tyle dawno, że zdążyła zostać zmitologizowana, a jednocześnie na tyle niedawno, że pamięć o jej przebiegu i okrucieństwach jest wciąż żywa. Pozwala to różnym narodom i ich przywódcom kreującym to, co nazywa się czasem polityką historyczną, przeglądać się w zwierciadle historii i zachwycać, jacy to byliśmy dobrzy i sprawiedliwi. A w niektórych przypadkach narzucać innym ową wizję.

Numer otwiera rozmowa z Piotrem M. Majewskim, wicedyrektorem Muzeum II Wojny Światowej, który mówi o wojnie z perspektywy środkowoeuropejskiej.

Pierwsza część miesięcznika jest poświęcona pamięci o drugiej wojnie światowej. Autorzy tekstów omawiają mechanizmy polityczne i kulturowe budowania pamięci społecznej w Polsce, Niemczech, Japonii, Rosji, Stanach Zjednoczonych i Finlandii.

- PaweŁ Machcewicz: Nowa Wojna pamięci.

- Robert Traba: Historia w okowach pamięci. Kilka uwag o polskim i niemieckim pamiętaniu drugiej wojny światowej.

- Piotr Tadeusz Kwiatkowski: Frampol 1939. O pamięci i zapominaniu.

- Błażej Brzostek: Pierwsze ćwierćwiecze.

- Nikita Pietrow: Święto zwycięstwa albo zwycięstwo święta.

- Andrzej Nowak: Od Stalina do Putina.

Michael C. Kimmage: Druga wojna światowa w amerykańskiej kulturze pamięci.

- Jussi Jalonen: Wojna narodu, pamięć ludzi. Druga wojna światowa w pamięci Finów.

- Jędrzej Greń: Japonia: pamięć wojny - pamięć o wojnie.

Druga część numeru jest próbą syntetycznego spojrzenia na polski wkład w ten konflikt: militarny, wywiadowczy (mniej znany ogółowi) oraz niedoceniany do dziś wkład naukowo-techniczny.

- Andrzej Krzysztof Kunert: Wiosna zawiedzionych nadziei i rozwianych złudzeń.

- Damian Markowski: Drogi do Polski.

- Bolesław Orłowski: Nie tylko z karabinem w ręku. Polski wkład wynalazczy w zwycięstwo aliantów.

- Jan Szkudliński: Polski wywiad w czasie drugiej wojnyświatowej.

- Bogusław Kubisz: Polskie Państwo Podziemne. Wojenny fenomen.

Ponadto w majowym numerze stałe rubryki: szlakiem zamków i pałaców w Niemczech, recenzje, dodatek "Reformy pieniądza w Polsce i na świecie" oraz dodatek edukacyjny.

ls/

 

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL