Gnieźnieński lekarz, rektor poznańskiej uczelni muzycznej oraz dyrektor poznańskiego oddziału IPN zostali w czwartek w Poznaniu wyróżnieni medalem „Ad Perpetuam Rei Memoriam”. Wojewoda wielkopolski przyznaje je osobom, które przyczyniają się do rozwoju regionu.
Wyróżnienie ustanowiono w 1992 roku. Jest przyznawane osobom, które swoją działalnością, zaangażowaniem, wkładem pracy zawodowej, społecznej, naukowej i dydaktycznej umacniają pozytywny wizerunek regionu i przyczyniają się do jego rozwoju.
W czwartek wojewoda Łukasz Mikołajczyk uhonorował medalem świętującego 50-lecie pracy zawodowej gnieźnieńskiego lekarza Mariana Fludera.
"Dr Marian Fluder należy do najbardziej cenionych i budzących zaufanie lekarzy w Gnieźnie, a także do najbardziej zapracowanych, bo jest zawsze otwarty na pomoc drugiemu człowiekowi. Niemal każdą chwilę poświęca pacjentom, a jego gabinet jest otwarty prawie 24 godziny na dobę, bo nie potrafi nikomu odmówić pomocy" – podkreślono w trakcie uroczystości.
Wojewoda wręczył też medal rektor Akademii Muzycznej im. Ignacego Jana Paderewskiego w Poznaniu prof. Halinie Lorkowskiej. W trakcie uroczystości przypomniano, że laureatka całe swoje życie zawodowe związała z poznańską uczelnią muzyczną, wskazano też na jej ogromny wpływ na wzrost prestiżu Akademii w ostatnich latach. Prof. Lorkowska od 2005 roku przez dwie kadencje była prorektorem do spraw artystyczno-naukowych, a od 2012 roku jest rektorem uczelni.
Medalem uhonorowany został też dyrektor poznańskiego oddziału IPN Rafał Reczek. Laureat bada historię czasów PRL, zajmuje się stosunkami społeczno-politycznymi i stosunkami państwo-Kościół w tym okresie. Ważnym elementem jego aktywności naukowej oraz zawodowej jest propagowanie wiedzy o historii Wielkopolski, szczególnie historii robotniczego zrywu z 28 czerwca 1956 r.
Reczek współrealizował m.in. VI dzień Przyjaźni Polsko-Węgierskiej oraz obchody 60. rocznicy Poznańskiego Czerwca ’56. Oba wydarzenia odbyły się w Poznaniu z udziałem prezydentów Polski i Węgier. Ich efektem były między innymi szeroko prezentowane wystawy: "Rozstrzelane miasta. Poznań-Budapeszt 1956" oraz "1956: Polska – Węgry. Historia i pamięć".
Wręczenie wyróżnień odbyło się w trakcie spotkania noworocznego wojewody wielkopolskiego.
Medal "Ad Perpetuam Rei Memoriam" (Na wieczną rzeczy pamiątkę) został ustanowiony przez Wojewodę Poznańskiego 4 czerwca 1992 r., a po zmianie podziału administracyjnego kraju - odnowiony przez Wojewodę Wielkopolskiego w roku 2002. Wyróżnienie otrzymują osoby, które swoją działalnością, inicjatywami i ofiarnością przyczyniają się do rozwoju województwa, pomnażania jego dóbr materialnych i kulturowych oraz w sposób szczególny popularyzują region poza jego granicami. (PAP)
autor: Rafał Pogrzebny
rpo/ mhr/