Koncerty gwiazd rocka, plenerowe pokazy filmów, piknik rodzinny, ale również - uroczyste ceremonie złożą się na wrocławskie obchody 35. rocznicy solidarnościowych strajków i porozumień sierpniowych z 1980 r.
Obchody rozpoczną się środę 26 sierpnia i potrwają do 12 września.
Jak powiedział w poniedziałek dziennikarzom przewodniczący zarządu regionu Dolny Śląsk NSZZ Solidarność Kazimierz Kimso, w tym roku szczególnie uhonorowani mają być bohaterowie stanu wojennego, którzy ryzykowali życie dla przypomnienia idei Solidarności.
„Stąd pomysł, by po prawie 30 latach od tamtych wydarzeń ponownie na Iglicy pod Halą Stulecia zawisła flaga Solidarności. W środę w samo południe młodzi alpiniści dokonają tego, co zrobił przed laty student wrocławskiej politechniki - Marian Krzemiński” - mówił Kimso.
Dodał, że Krzemiński, który po latach został m.in. prezesem zarządu miedziowego kombinatu KGHM Polska Miedź, jest zaproszony na środową inaugurację obchodów sierpniowego święta. "Zaznaczył jednak, że tym razem z alpinistami nie będzie się już wspinał na czubek Iglicy” - powiedział skarbnik dolnośląskiej Solidarności Jarosław Krauze.
Pierwszego dnia tegorocznych obchodów wręczone zostaną medale XXXV-lecia oraz 10 odznak „Zawsze Solidarni”. Odbędzie się to wieczorem podczas uroczystego koncertu w Narodowym Forum Muzyki.
W niedzielę 30 sierpnia działacze złożą kwiaty pod tablicą Solidarności przy dawnej zajezdni MPK, gdzie rozpoczął strajk na Dolnym Śląsku oraz na grobach: ofiary demonstracji z 1982 r. postrzelonego Kazimierza Michalczyka i byłego przywódcy związku Piotra Bednarza. Odprawiona zostanie też msza święta.
W piątek wieczorem zaplanowano kino plenerowe i pokazy fontanny multimedialnej na Pergoli przy Hali Stulecia. Również tam na świeżym powietrzu w niedzielę będzie trwać piknik rodzinny, połączony z koncertami The Cavern Beatles i Moniki Borzym, która wystąpi z repertuarem Marilyn Monroe.
W sobotę w samej Hali Stulecia zagrają legendy rocka – zespoły Perfect i Dżem.
„Podczas strajków obowiązywała prohibicja. Po 35 latach chcemy, by w wolnej Polsce wrocławianie mogli świętować bardziej wesoło, dlatego piknik połączyliśmy z wrocławskim świętem piwa” - powiedział organizator koncertów "wROCK for Freedom" Krzysztof Jakubczak.
Akcentem kończącym uroczystości będzie tradycyjny uliczny XXV Bieg Solidarności.
Obchodom będą też towarzyszyć historyczne wystawy. Na Pergoli Ośrodek „Pamięć i Przyszłość” pokaże fotografie niezależnej agencji Dementi z okresu Solidarności i stanu wojennego. W Klubie Muzyki i Literatury fotograf Janusz Wolniak otworzy własną ekspozycję pt. „35 lat z Solidarnością”.(PAP)
ros/ ann/