Rekonstrukcja walka powstańczych, uroczysta msza św. oraz koncert piosenek powstańczych to niektóre z elementów obchodów 68. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego, które odbędą się we Wrocławiu w dniach 1-5 sierpnia.
Uroczystości rozpoczną się w środę wieczorem od mszy św. w intencji poległych powstańców, która zostanie odprawiona w Kościele Garnizonowym pw. św. Elżbiety. W kolejnych dniach w jednym z wrocławskich klubów zaplanowano spotkanie z członkami grupy rekonstrukcyjnej, którzy zaprezentują umundurowanie, broń oraz zabytkowe pojazdy. W ramach obchodów odbędzie się również wykład prof. Nikołaja Iwanowa „Powstanie Warszawskie widziane z Moskwy”.
O swoich wspomnieniach z Powstania Warszawskiego opowiadali we wtorek podczas konferencji prasowej jego uczestnicy, mieszkający dziś we Wrocławiu, m.in. Marcin Dobrzyński, który w 1944 r. miał 19 lat. Wspominał jak w dniu wybuchu powstania przemieszczał się z Woli, do miejsca zgrupowania na Grochowie. „Na ulicach panowała euforia, dziewczęta odprowadzały chłopców (...) Całą okupację czekaliśmy, aby wyjść na ulicę i zamanifestować nasze dążenie do wolności” - mówił żołnierz walczący w Powstaniu.
Wspominał, że w miejscu zgrupowania na Grochowie nie doszło do zrywu powstańczego, ponieważ okazało się, że są tam zgromadzone olbrzymie siły wojsk okupanta. „Musieliśmy zejść do konspiracji i dopiero po przeprawie przez Wisłę w nocy z 22 na 23 sierpnia nasza grupa dołączyła do walk” - wspominał Dobrzyński.
Głównym punktem obchodów rocznicy będzie rekonstrukcja walk powstańczych, która odbędzie się w niedzielę na wrocławskim Rynku. W scenerii przenoszącej widza w okres Powstania Warszawskiego, będzie można zobaczyć inscenizację zajęcia Szpitala Dzieciątka Jezus na Ochocie czy walki na Woli z oddziałami Luftwaffe oraz SS.
W inscenizacji będzie uczestniczyło 70 rekonstruktorów, 30 statystów, kaskaderzy, pirotechnicy i aktorzy. Zostaną wykorzystane trzy zabytkowe pojazdy oraz broń z tamtego okresu.
Po zakończeniu rekonstrukcji odbędzie się spektakl muzyczny „Pamiętamy” oparty na powstańczych piosenkach oraz poezji z „Pamiętnika z Powstania Warszawskiego” Mirona Białoszewskiego i utworach Jacka Kaczmarskiego.(PAP)
pdo/ mlu/