Wspieranie Fundacji Auschwitz-Birkenau, która zbiera fundusze na ratowanie miejsca pamięci i zachowanie jego autentyzmu, jest największym sukcesem kończącej się II kadencji Międzynarodowej Rady Oświęcimskiej – powiedział w środę sekretarz Rady Marek Zając.
„Siłą rzeczy niemal wszyscy byli skłonni do podsumowań i były one dość zgodne. Rada mocno wspierała projekt fundacji. (…) Priorytet, czyli zachowanie autentyzmu miejsca pamięci dla przyszłych pokoleń, był jednym z najistotniejszych na drugą kadencję. Został zrealizowany w stopniu, którego nie wyobrażaliśmy sobie sześć lat temu. Wtedy nie było pomysłu fundacji, który – jak powiedział Władysław Bartoszewski - początkowo wydawał się szalony, potem możliwy do realizacji, aż w końcu okazał się genialny” - powiedział Zając.
Członkowie Rady zapoznali się ze stanem prac nad nową wystawą żydowską, którą w Muzeum Auschwitz przygotowuje Instytut Yad Vashem z Jerozolimy. Dyrektor Instytutu Avner Shalev zaprezentował koncepcję poszczególnych sal ekspozycyjnych w bloku 27 w byłym Auschwitz I. Będą poświęcone między innymi żydowskiemu życiu przed wojną i ideologii nazistowskiej, a także samej Zagładzie. Jedna z sal dedykowana będzie zamordowanym dzieciom.
W spotkaniu w kancelarii premiera, które kończyło II kadencję Rady, uczestniczył Donald Tusk. Powiedział, że nie ma wątpliwości, iż działa ona „na rzecz pamięci uniwersalnej, pamięci o zdarzeniu, być może najważniejszym w nowożytnych dziejach ludzkości”. Szef rządu w liście do członków Rady napisał, że gwarantuje ona stabilność zasad leżących u podstaw opieki nad pomnikami Zagłady w Polsce oraz niezależność od bieżącej polityki.
Według szefa Rady Władysława Bartoszewskiego członkowie przyczynili się do umocnienia jej pozycji. „Przez nasze różne interwencje przyczyniliśmy się też do wielu działań służących Muzeum Auschwitz. Cieszy mnie także to, że Rada w ostatnich latach zaczyna również roztaczać opiekę doradczą na temat innych miejsc pamięci, bo są to naczynia połączone” - powiedział.
Dyrektor Muzeum Auschwitz Piotr M.A. Cywiński podkreślił, że posiedzenia MRO są bardzo dobrą okazją do konsultacji z wybitnymi specjalistami z różnych dziedzin z całego świata najbardziej zawiłych kwestii związanych z kierowaniem Miejscem Pamięci. „To Miejsce należy do historii całego świata. Dlatego też wspólna płaszczyzna refleksji w wielu przypadkach okazuje się bardzo potrzebna” – zaznaczył.
Członkowie Rady w środę zapoznali się ze stanem prac nad nową wystawą żydowską, którą w Muzeum Auschwitz przygotowuje Instytut Yad Vashem z Jerozolimy. Dyrektor Instytutu Avner Shalev zaprezentował koncepcję poszczególnych sal ekspozycyjnych w bloku 27 w byłym Auschwitz I. Będą poświęcone między innymi żydowskiemu życiu przed wojną i ideologii nazistowskiej, a także samej Zagładzie. Jedna z sal dedykowana będzie zamordowanym dzieciom.
Podczas spotkania dyskutowano między innymi także o planowanej nowej wystawie głównej w muzeum oraz działalności muzealnego Międzynarodowego Centrum Edukacji o Auschwitz i Holokauście, które prowadzi działania edukacyjne placówki. Rozmawiano o planach stworzenia jego siedziby w budynku tak zwanego Starego Teatru, tuż przy byłym niemieckim obozie Auschwitz I.
Sekretarz Marek Zając powiedział, że skład Rady III kadencji poznamy jeszcze w pierwszym półroczu bieżącego roku. Jej przewodniczącego wyznaczy premier, który z kolei przedłoży szefowi rządu kandydatów do akceptacji. Podczas inauguracyjnego posiedzenia Rady wręczone zostaną nominacje.
Fundacja Auschwitz-Birkenau powstała w 2009 roku. Jej zadaniem jest zgromadzenie 120 mln euro, z którego coroczne odsetki pozwolą na planowe i systematyczne realizowanie niezbędnych prac konserwatorskich nad pozostałościami po obozie. Suma zebranych i zadeklarowanych kwot wynosi już około 97 milionów euro. Fundusz zaczyna generować zyski.
Konserwatorzy z Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau obliczyli, że roczne koszty niezbędnych działań konserwatorskich, w zależności od realizowanych projektów, wyniosą od 3,6 do 5,5 miliona euro. Priorytetem jest zabezpieczenie 45 baraków murowanych tak zwanego obozu kobiecego w byłym obozie Auschwitz II-Birkenau.
Międzynarodowa Rada powstała w 2000 roku. Jest organem opiniodawczo-doradczym premiera w sprawach ochrony i zagospodarowania terenów byłego obozu Auschwitz oraz innych miejsc zagłady i byłych obozów koncentracyjnych, leżących w granicach Polski. Składa się z 25 osób z różnych krajów, autorytetów i wybitnymi znawców problematyki II wojny światowej, obozów i holokaustu. Kadencja trwa 6 lat. (PAP)
szf/ mhr/