Kluby SLD, PO, PSL, PiS i TR opowiedziały się w środę za uczczeniem pamięci żołnierzy biorących udział w bitwie pod Lenino. W tym roku przypada 70. rocznica bitwy pod Lenino.
Poseł Tadeusz Iwiński (SLD) przedstawił w środę w Sejmie sprawozdanie komisji kultury o projekcie uchwały w sprawie uczczenia pamięci żołnierzy walczących pod Lenino.
Tłumaczył, że uchwała ma przypomnieć o ofierze żołnierzy polskich, ale przypomnieć też o wszystkich żołnierzach, którzy złożyli daninę, walcząc o Polskę w II wojnie światowej.
Projekt uchwały w sprawie uczczenia 70. rocznicy bitwy pod Lenino złożył w Sejmie Sojusz Lewicy Demokratycznej.
Jak poinformował w środę poseł Jerzy Fedorowicz (PO), podczas prac sejmowej komisji kultury, zmieniono nazwę uchwały w ten sposób, aby jasne było, że chodzi o "oddanie czci żołnierzom, którzy walczyli w bitwie pod Lenino".
Głosowanie nad projektem uchwały odbędzie się na następnym posiedzeniu Sejmu.
12 i 13 października 1943 r. w okolicach Lenino na Białorusi bitwę z Niemcami stoczyła radziecka 33. Armia Frontu Zachodniego, w skład której wchodziła polska 1. Dywizja Piechoty im. Tadeusza Kościuszki, dowodzona przez gen. Zygmunta Berlinga. Bitwa była pierwszym bojem polskiej jednostki utworzonej w ZSRR z inicjatywy Związku Patriotów Polskich. W czasie dwudniowych walk zginęło około 1,5 tys. żołnierzy niemieckich, 326 wzięto do niewoli, zdobyto m.in. 58 dział i moździerzy. Straty wśród Polaków wyniosły 512 zabitych lub zmarłych z powodu ran, 1776 rannych i 663 zaginionych. (PAP)
agz/ rda/