Powstanie Warszawskie

01.08.2013 aktualizacja 14.07.2016

Wystąpienie Edmunda Baranowskiego na Cmentarzu Powstańców Warszawy na Woli

Przekazujemy treść wystąpienia uczestnika powstania warszawskiego, obecnie wiceprezesa Związku Powstańców Warszawskich Edmunda Baranowskiego podczas uroczystości na Cmentarzu Powstańców Warszawy na Woli z okazji 69. rocznicy powstania warszawskiego: "Panie prezydencie Rzeczypospolitej Polskiej, pani prezydent miasta stołecznego Warszawa, dostojni duchowni, szanowni goście, drodzy mieszkańcy Woli,

Warszawska Wola od końca XVIII wieku była zawsze pierwszą granicą obrony Warszawy. Bohaterska śmierć generała Sowińskiego na szańcach Woli, legenda walk XVIII-wiecznych. 9 września 39 roku dzielny, młody oficer Pasek Kuczyński, obrońca ulicy Wolskiej, zatrzymał i zniszczył ogniem dużą kolumnę niemieckich czołgów, które usiłowały wedrzeć się do miasta.

W latach okupacji Wola stanowiła ważny ośrodek działalności konspiracyjnej i działalności sabotażowej prowadzonej w zakładach przemysłowych pracujących na rzecz gospodarki niemieckiej.

W powstaniu warszawskim Wola praktycznie przestała istnieć, była pierwszą dzielnicą powstańczej Warszawy, w która uderzyły formacje niemieckie pancerne, lotnictwo, piechota wzmocniona artylerią i oddziały egzekucyjne, które paliły domy i mordowały wszystkich mieszkańców bez względu na wiek i płeć. Wola przestała istnieć, powstańcy walczący na Woli byli uczestnikami, świadkami wielkiego narodowego dramatu.

Od wielu lat 1 sierpnia spotykamy się tutaj, w miejscu świętym, aby oddać hołd dziesiątkom tysięcy zamordowanych mieszkańców Woli i mieszkańców innych dzielnic powstańczej Warszawy, których prochy spoczywają tutaj we wspólnej mogile.

Pamięć o nich będzie zachowana w sercach i umysłach kolejnych pokoleń Polaków. Oddali życie za Polskę.

Wola odrodziła się z popiołów. Dzięki gospodarności władz dzielnicy i ciężkiej pracy nowych mieszkańców Woli, Wola stanowi obecnie ważną część Warszawy, stolicy Rzeczypospolitej. Jest dzielnicą przyszłości i, mam nadzieję, wizytówką miasta. Wola ciężko dotknięta losami wojny zachowała ducha wojownika.

W imieniu środowisk powstańczych życzę mieszkańcom Woli sukcesów w codziennej realizacji dążeń życiowych. Władzom dzielnicy sukcesów w pracy nad poprawieniem jeszcze sytuacji dzielnicy Wola i jej mieszkańców. Dziękuję państwu za życzliwą uwagę". (PAP)

kos/ bk/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL