Plenerową wystawę "Polska Walcząca" oglądać można od piątku w Poznaniu w Parku za Zamkiem Cesarskim. Ekspozycja zorganizowana została w ramach miejskich obchodów 75. rocznicy utworzenia struktur Polskiego Państwa Podziemnego.
Jak powiedziała PAP Natalia Cichocka z poznańskiego oddziału Instytutu Pamięci Narodowej, przygotowana przez IPN wystawa przypomina o fenomenie Polskiego Państwa Podziemnego – zjawisku wyjątkowym w okupowanej w latach II wojny światowej Europie. Składa się z 26 tablic z reprodukcjami historycznych zdjęć i dokumentów.
Część wystawy poświęcona jest działalności polskich konspiratorów na terenie całej okupowanej Polski. Opowiada o początkach polskiej konspiracji we wrześniu 1939 r., jej rozwoju i różnorodnych formach walki podziemnej przeciwko okupantom. 11 tablic przybliża historię Polskiego Państwa Podziemnego na terenie Wielkopolski.
"Zwiedzający poznają początek konspiracji w naszym regionie i jej rozwój. Tablice zawierają informacje na temat podziemnych struktur administracji państwowej, sądownictwa, szkolnictwa i duszpasterstwa. Ukazane zostały też działania tutejszej AK w związku z akcją Burza i powstaniem warszawskim" - powiedziała.
Na wystawie znajdują się sylwetki wybranych bohaterów, w tym także Żołnierzy Wyklętych, którzy kontynuowali walkę o niepodległość Polski, stawiając opór komunistycznej dyktaturze po 1944 r.
"Dopełnieniem zawartej na tablicach opowieści są zdjęcia z prac ekshumacyjnych prowadzonych przez IPN na Powązkach, gdzie w ostatnich latach odnajdywane są i identyfikowane szczątki bohaterów Polski Walczącej, rozstrzelanych w komunistycznych więzieniach" - powiedziała.
Część ogólnopolską ekspozycji przygotowała Centrala IPN wraz z Zamkiem Królewskim w Warszawie. Inauguracja wystawy i otwarcie jej warszawskiej edycji miały miejsce 29 lipca. Edycje regionalne, przygotowane przez Oddziałowe Biura Edukacji Publicznej IPN prezentowane są w kilkunastu miejscach w Polsce. Wystawa jest dwujęzyczna, polsko-angielska.
Obchody 75. rocznicy utworzenia struktur Polskiego Państwa Podziemnego, organizowane są w Poznaniu przez wielkopolski samorząd i Światowy Związek Żołnierzy Armii Krajowej Okręg Wielkopolska.
Ich zwieńczeniem będzie niedzielny koncert patriotyczny „Tadek symfonicznie – Burza 2014" w Auli UAM w Poznaniu. Tadeusz „Tadek" Polkowski wystąpi z towarzyszeniem Chóru i Orkiestry Passionart pod dyrekcją Janusza Wierzgacza.
"Formuła koncertu stanowi nowoczesną formę edukacyjną, sprzyjającą upowszechnianiu wiedzy z zakresu historii najnowszej Polski wśród wielkopolskiej młodzieży. Jest swoistą lekcją historii i obywatelskości, jak również wyrazem hołdu młodych ludzi dla bohaterów tamtych lat" - powiedziała Natalia Cichocka.
Raper zaprezentuje w aranżacji symfonicznej m.in. utwory „Armio Krajowa”, „Witold Pilecki”, „Inka” czy „Elegię o chłopcu polskim”.
Współorganizatorami koncertu są poznański oddział Instytutu Pamięci Narodowej, Stowarzyszenie Passionart z Krakowa, Teatr Muzyczny w Poznaniu oraz Urząd Miasta Poznania. (PAP)
rpo/ ls/