W środę w Katowicach rozpoczął się XX Ogólnopolski Zjazd Historyków Studentów, gospodarzem imprezy jest Uniwersytet Śląski. To największa konferencja naukowa o tematyce historycznej ruchu studenckiego w Polsce. Zjazd, odbywający się od 20 lat w różnych ośrodkach akademickich w kraju, po raz pierwszy zawitał do Katowic. Rozpoczął się w środę w sali Sejmu Śląskiego i potrwa do soboty.
W różnych wydarzeniach weźmie udział kilkuset uczestników - studentów i doktorantów z krajowych i zagranicznych ośrodków naukowych oraz zaproszeni goście, wśród których są naukowcy, samorządowcy i przedsiębiorcy. Referenci będą przedstawiać wyniki swoich badań w 26 sekcjach tematycznych, jak np. historia kuchni i wyżywienia czy pamięć historyczna. Uczestnicy będą rozmawiać np. o autonomii oraz dostosowaniu zabytków industrialnych do celów komercyjnych.
W programie zjazdu znajdzie się wiele wydarzeń towarzyszących i atrakcji kulturalnych, w tym imprezy integracyjne, koncerty plenerowe, wystawy, otwarte debaty eksperckie. Uczestnicy wezmą udział w grze miejskiej w klimacie międzywojennych Katowic.
Na deptaku przed rektoratem Uniwersytetu Śląskiego podczas zjazdu będzie stało „miasteczko historyczne” z licznymi atrakcjami dla zwiedzających, m.in. pokazami rekonstrukcji historycznej.
W ostatnim dniu zjazdu uczestnicy wybiorą się na wycieczki po regionie. Będą mogli obejrzeć np. zamek w Pszczynie, Muzeum Chleba w Radzionkowie i zabytkowe kopalnie w Zabrzu i Tarnowskich Górach. W Katowicach zwiedzą najbardziej znane osiedla robotnicze: Giszowiec i Nikiszowiec.
Organizacja Zjazdu na Śląsku to okazja popularyzacji historii regionu. Na stronie internetowej Zjazdu znalazły się ciekawostki związane z dziejami Górnego Śląska, o których nie każdy wie - np. to że w roku 1788 w Tarnowskich Górach uruchomiono pierwszą w tej części Europy maszynę parową i że na Górnym Śląsku urodziło się czworo laureatów Nagrody Nobla, a sala plenarna w gmachu Sejmu RP w Warszawie wzorowana jest na sali Sejmu Śląskiego w Katowicach, w której zainaugurowano zjazd historyków.
Wśród patronów honorowych zjazdu znaleźli się: minister nauki i szkolnictwa wyższego, rektor Uniwersytetu Śląskiego, wojewoda śląski, marszałek woj. śląskiego, prezydent Katowic i prezes oddziału Polskiej Akademii Nauk w Katowicach.(PAP)
kon/ ls/